Przede wszystkim chcielibyśmy Wam bardzo serdecznie podziękować za udział w zabawie ( LINK do pytania konkursowego) oraz za kilkadziesiąt bardzo wartościowych zgłoszeń z podaniem jakie są najskuteczniejsze metody nauki języka obcego. To pierwszy nasz konkurs, a osiągnęliśmy sporą frekwencję i bardzo nam miło z tego powodu. Dostarczyliście nam tyle porad, że nie pozostaje nic innego jak tylko zostać poliglotami 😀 Szczególnie podobają nam się wskazówki, jak uczyć się za pomocą zabawy czy przyjemności. Naszym zdaniem to one mogą okazać się najskuteczniejsze.
Zatem przedstawiamy najskuteczniejsze metody nauki języka obcego Waszego autorstwa:
- Umówcie się z partnerem lub inną bliską osobą, że wieczorem, po całym dniu, spędzacie ze sobą pół godziny na rozmowie w obcym języku. Opowiedzcie sobie jak Wam minął dzień, jakie macie plany na jutro. Dzielcie się ze sobą wrażeniami, emocjami, przeżyciami. To zmobilizuje Was do tego, by do tej rozmowy się przygotować i powtórzyć słówka niezbędne do precyzyjnego wyrażenia swoich myśli.
- Uczcie innych! Jeżeli podejmiecie się nauki osób, które reprezentują niższy poziom, do każdych zajęć trzeba będzie się przygotować. To z kolei zmobilizuje Was do tego, by zgłębiać wiedzę .
- Uczcie się nawzajem z obcokrajowcem. Wy możecie uczyć go naszego języka, on Was swojego. Jak opowiada nasza czytelniczka, miłość może w tym skutecznie pomóc 😉
- Rozmawiajcie i dyskutujcie z obcokrajowcami przez Internet. Pozwoli to nie tylko podszkolić język i wzbogacić słownictwo, ale także nawiązać nowe znajomości, które mogą przetrwać wiele lat.
- Sprawdzajcie swoją poprawność językową u rodowitych mówców. Są platformy (np. Lang-8), gdzie w ramach wzajemnej nauki każdy poprawia teksty w swoim rodzimym języku.
- Gry internetowe z obcokrajowcami także uczą języka oraz kreatywności w wyrażaniu siebie. Podczas zabawy szybciej przyswoicie wiedzę i będziecie potrafili wykorzystać tę, która dawno temu została przez Was zapomniana.
- Jak najczęściej piszczcie w tym języku. Od dziś listy zakupów czy rzeczy do zrobienia sporządzajcie nie po polsku, a po angielsku, niemiecku czy francusku. Jeśli prowadzicie pamiętnik – zmieńcie język! A jeśli go nie prowadzicie to zacznijcie, to bardzo wzbogaci Wasze słownictwo i rozwinie wyobraźnię.
- Podczas jazdy komunikacją miejską czy stojąc w kolejce sklepowej zamiast oglądać demotywatory na smartfonie włączcie aplikację do nauki języka obcego.
- Podczas jazdy rowerem, prowadzenia auta, stania w kolejce, robienia zakupów czy ćwiczenia w fitnessklubie myślcie tylko w języku obcym. Ten czas warto wykorzystać pożytecznie i w formie zabawy przyswajać wiedzę.
- Zmieńcie język w przeglądarce internetowej, w używanych social mediach, w telefonie i na komputerze. Nauka nowych pojęć i obycie z danym językiem na pewno zaprocentuje.
- Uczcie się 5 nowych słówek dziennie wraz z wymową i pisownią, a na następny dzień powtarzajcie je i uczcie się nowych. Aby miało to pozytywny skutek ważna jest regularność.
- Przyklejcie na domowych sprzętach kolorowe karteczki z ich nazwami w obcym języku. To działa na wyobraźnię i pozwala łatwiej zapamiętać słówka wzrokowo. Cały czas rzucają się w oczy i same z siebie zostają w pamięci, dlatego warto przy każdej okazji je czytać, by ćwiczyć wymowę. Ta metoda uczy nie tylko Was, ale i innych domowników.
- Stwórzcie fiszki, czyli małe kwadratowe karteczki i na jednej stronie umieśćcie słowo lub wyrażenie w języku angielskim, a na drugiej odpowiednik w języku polskim. Nauka polegać będzie na losowaniu jednej z karteczek, czytaniu jednej strony i zgadywaniu zawartości odwrotu karteczki. Zabawa pozwala na długo zapamiętać nawet te najmniej istotne słówka i wyrażenia. Szczególnie jeśli jest z kimś dzielona i kojarzy się z miłymi chwilami.
- Wypisujcie słówka lub wyrażenie, które ciężko Wam zapamiętać na żółtych karteczkach, a następnie przyklejajcie wszędzie, gdzie jest to możliwe, aby móc je łatwiej zapamiętać: na meblach, ścianach, biurku, komputerze.
- Nie kupujcie już literatury pisanej po polsku, książki z ulubionego gatunku czytajcie w obcym języku.
- Słuchajcie e-booków w obcym języku np. podczas sprzątania, gotowania czy uprawiania ogródka.
- Regularnie odwiedzajcie portale zagranicznych gazet na interesujące Was tematy. Pisane są one poprawnym i przystępnym językiem. Możecie je także dodać do ulubionych stron i za jakiś czas do nich wracać odświeżając wiedzę.
- Jeśli planujecie intensywny kurs językowy to koniecznie realizujcie go w kraju, w którym rodzimi mieszkańcy się nim posługują. Będziecie mieli z nim kontakt na okrągło – taka nauka będzie bardzo efektywna, a wiedza przyswoi się „sama z siebie”.
- Korzystajcie z wymian międzynarodowych w szkole lub na studiach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Podczas pobytu u rodziny, która nas gości, trzeba będzie posługiwać się poprawnym słownictwem i wspólna komunikacja, nawet na migi pozwoli nauczyć się nowych wyrażeń. Dodatkowo będziemy mieli okazję poznać inną kulturę, obyczaje i miło spędzić czas.
- Wyjedźcie na wakacje do kraju, którego języka chcecie się nauczyć. Na miejscu będziecie zmuszeni do posługiwania się nim np. w sklepie. To pozwoli przełamać barierę i nieśmiałość. W przyszłości będziecie pamiętać kompromitujące bądź zabawne momenty, kiedy używaliście danego słownictwa. Tym sposobem zostanie ono na zawsze w waszej pamięci.
- Wyjedźcie do pracy za granicę np. podczas wakacji. Rzucenie na głęboką wodę zmusi Was do intensywnej nauki, pozwoli podświadomie opanować wymowę i gramatykę, a także może okazać się przygodą życia 🙂
- Nie zapominajcie o tradycyjnej nauce z podręcznika do języka obcego – wypisujcie nieznane wcześniej słówka, wykonujcie zadania, wypełniajcie testy, słuchajcie nagrań. Nauka z podręcznika pozwala usystematyzować wiedzę i uczy gramatyki.
- Stosujcie nagrody za systematyczność w intensywnej nauce. Kupcie sobie coś o czym marzycie, ale tylko wtedy jeśli przez wyznaczony okres czasu tygodniowo spędzicie 3 godziny na nauce.
- Słuchajcie piosenek w obcym języku, a w razie konieczności tłumaczcie sobie ich tekst. W ten sposób łatwiej przyswoicie słownictwo, ponieważ będzie się Wam pozytywnie kojarzyć z hitami ulubionych wokalistów czy zespołów muzycznych.
- Oglądajcie filmy tylko w oryginalnym języku posiłkując się polskimi napisami. Ta metoda pozwoli Wam osłuchać się z danym językiem, oswoi Was, nauczy konstrukcji zdaniowych oraz ułatwi samodzielne mówienie.
- Włączcie film na youtube w języku, którego się uczycie i po jednym lub dwóch zdaniach zatrzymujcie nagranie i powtarzajcie to, co usłyszeliście. To pozwoli poznać prawidłową wymowę i mimochodem przyswoić konstrukcje gramatyczne. Z biegiem czasu ilość zdań do powtórzenia będziecie mogli znacząco wydłużać ćwicząc dodatkowo pamięć.
Zwyciężczynią konkursu na “Najskuteczniejsze metody nauki języka obcego” jest Milena Będkowska, którą poinformujemy drogą email o nagrodzie.
Nagrodą jest „Dziennik realizacji celów Kaizen”, czyli narzędzie, które ułatwia realizację postawionych sobie celów metodą małych kroków. Pomaga efektywnie planować każdy dzień, tydzień i miesiąc. Zawarte w nim arkusze przeznaczone są na 3 miesiące pracy nad sobą.