Czy zadawałaś sobie kiedykolwiek pytanie jaka jest różnica pomiędzy wodą toaletową a wodą perfumowaną? Jak to jest, że mamy tak wiele zapachów do wyboru? Dlaczego jedne zapachy damskie są bardziej, a inne mniej trwałe? Odpowiedzi na te pytania kryją się w składzie poszczególnych produktów. Dziś porównamy wody toaletowe i wody perfumowane, aby odkryć kryjące się w nich tajemnice.
Olejki zapachowe, perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe
Świeże zapachy, słodkie zapachy czy zmysłowe zapachy damskie – to przyjemność nie tylko dla nas samych, ale także dla naszego otoczenia. Ich obecność zawdzięczamy zawartości olejków eterycznych powstających wskutek połączenia różnego rodzaju olejków pochodzenia roślinnego. Te z kolei są niezwykle kosztowne. Ale też bardzo intensywne. Jeśli jesteś w posiadaniu prawdziwego olejku eterycznego wystarczy użycie zaledwie kilku kropel, aby zapach był intensywny i długotrwały. Niektóre z nich utrzymują się nawet po kąpieli!
Drugim, najtrwalszym i kosztownym kosmetykiem zapachowym są perfumy. Choć potocznie perfumami nazywana jest niemal każda esencja zapachowa, którą stosujemy na co dzień, to prawdziwe perfumy wyróżniają zarówno proporcje zawartych w nich składników, przede wszystkim olejków zapachowych, a co za tym idzie również cena, która jest odpowiednio wyższa od ceny zamienników. Niektórzy producenci perfum, aby wzmocnić trwałość zapachu, dodają do składu perfum także substancję pochodzenia zwierzęcego zwaną piżmem.
Znacznie tańszymi od perfum odpowiednikami, choć zawierającymi wyraźnie niższe stężenia olejków zapachowych w składzie, są wody toaletowe i wody perfumowane. To właśnie one są zwykle stosowane na co dzień. Znacznie różnią się swoim składem od olejków zapachowych oraz perfum mimo, że dają podobny efekt zapachowy.
Głównym składnikiem pachnideł, także perfum, jest etanol lub inny łagodny alkohol. To on służy za rozcieńczenie zapachowych olejków eterycznych ułatwiając rozprowadzenie zapachu na dużej przestrzeni. Różnice pomiędzy wodą toaletową a wodą perfumowaną stanowi zawartość w nich olejków zapachowych względem ilości alkoholu i pozostałych rozpuszczalników. Te proporcje będą także wyznacznikiem trwałości zapachu. Zwykle w wodach perfumowanych stężenie olejków zapachowych wynosi od 10% do 25%, natomiast w wodach toaletowych od 5% do 10%.
Zapachy damskie
Charakterystycznym dla wód perfumowanych oraz toaletowych jest fakt, iż zapach uwalniany jest najintensywniej wówczas, gdy wzrasta temperatura ciała. Dlatego też, warto jest dobierać zapachy adekwatnie do pory roku i pory dnia. Świeże zapachy damskie – doskonale sprawdzą się latem oraz podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Słodkie zapachy damskie będą odpowiednie zimą lub jesienią. Natomiast zmysłowe zapachy damskie idealnie wpasują się w klimat wieczornej kolacji przy świecach.
Ciekawostkę stanowi fakt, że niezależnie od tego, na które pachnidło się zdecydujesz, nie jesteś jego głównym odbiorcą. Zapachy perfum, wód perfumowanych czy wód toaletowych mogą być nieco inne od zapachu, który czujesz na papierku lakmusowym, gdy połączy się ze skórą i wydzielanymi przez nią substancjami. Mówi się, że gdy nie czujesz zapachu własnych perfum, ale inni czują go wyraźnie, nie oznacza to, że zapach jest nietrwały. Świadczy to o tym, że doskonale łączy się z naturalnym zapachem twojej skóry, dzięki czemu czujesz się komfortowo.