Wcześniejsza spłata pożyczki to spore oszczędności

spłata pożyczki
spłata pożyczki

Podczas spłacania pożyczki może przytrafić nam się sytuacja, kiedy niespodziewanie zyskamy dodatkowe fundusze, takie jak premia w pracy, spadek lub wygrana w konkursie. Dobrą inwestycją może okazać się wcześniejsza spłata pożyczki – uregulowanie pozostałej części pożyczki pozwoli na oszczędności związane z oprocentowaniem. Przed podpisaniem umowy należy upewnić się, czy na pewno pożyczkodawca daje nam taką możliwość, a jeśli tak, to na jakich warunkach możemy dokonać transakcji.

Pożyczka ratalna niezastąpioną pomocą finansową

Czynników sukcesu firm pożyczkowych jest wiele. Jednym z najważniejszych jest fakt, że dzięki nim pożyczanie stało się proste i bezpieczne. Pożyczki ratalne to jeden z rodzajów zobowiązań, jakie oferuje nam sektor pozabankowy. Cieszą się one ogromnym uznaniem ze strony pożyczkobiorców. Firmy pożyczkowe nie stawiają przed swoimi klientami zbyt wielu wymagań. Innym plusem pożyczek na raty jest fakt, że są to zobowiązania w pełni dostosowane do naszych potrzeb i możliwości. Takie pożyczki spełniają oczekiwania klientów, ponieważ są bardzo elastyczne – pożyczkobiorcy samodzielnie mogą zdecydować, ile i na jak długo chcieliby pożyczyć. W dodatku nie trzeba tłumaczyć, na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Ponadto pożyczkę ratalną można zaciągnąć w 15 min i bez wychodzenia z domu.

Dostosowane zobowiązanie to podstawa

Internetowe pożyczki pozabankowe to zobowiązanie o dowolnych parametrach. Jest to na pewno duży plus, ale dla niektórych z nas także spory problem, ponieważ pożyczanie tyle, ile potrzebujemy nie jest prostą do opanowania sztuką. Zaciągnięcie odpowiedniej pożyczki jest łatwe, kiedy wiemy na co pożyczamy – cel przy pożyczaniu to niezwykle istotna kwestia. Aby pożyczka na pewno nie przerosła możliwości naszego budżetu, warto wcześniej oszacować swoja zdolność kredytową – podpowie nam ona, jakie zobowiązanie nie będzie dla nas ciężarem. By dowiedzieć się, czy stać nas na daną pożyczkę, wystarczy, że zsumujemy wszystkie miesięczne przychody oraz wydatki i obliczymy między nimi różnicę. W wyniku otrzymamy tzw. wolną kwotę, której pewną część moglibyśmy poświęcić na spłatę planowanej pożyczki. Pamiętajmy jednak, by zostawić sobie pewne zabezpieczenie, gdyż nadprogramowe wydatki lubią zdarzać się bardzo często. Jeśli rata pożyczki nie będzie zaburzać finansowej równowagi, to na pewno jej spłata nie powinna sprawiać nam problemu.

spłata pożyczki

Nieoczekiwany przypływ gotówki? Spłać wcześniej pożyczkę!

Spłacając pożyczkę może zdarzyć się sytuacja, kiedy niespodziewanie otrzymamy dodatkowe fundusze. Jeśli nie mamy na oku konkretnej inwestycji, warto zastanowić się nad wcześniejszą spłatą pożyczki. Szybkie pożyczki przez internet można szybko dostać i jeszcze szybciej spłacić. Jak się okazuje, dzięki wcześniejszej spłacie możemy sporo zaoszczędzić, gdyż im szybciej to zrobimy, tym mniejsze koszty poniesiemy z tytułu jej zaciągnięcia. Wynika to z faktu, że pożyczkodawca od całkowitych kosztów odejmie wysokość odsetek za ten okres, który pozostał do spłaty pożyczki w terminie zawartym w umowie. Inną zaletą jest to, że pozbędziemy się zobowiązania i nie będzie ono dłużej naszym zmartwieniem, a także przestanie znacząco obciążać nasz domowy budżet. Tak więc wcześniejsza spłata pożyczki przynosi wiele korzyści. Musimy jednak pamiętać, że nie jest ona obligatoryjna i nie każdy pożyczkodawca ma w swojej ofercie taką możliwość.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata pożyczki?

Ile zapłacimy pożyczkodawcy za wcześniejszą spłatę zobowiązania? Nic. I to w tej całej operacji jest najmocniejszą stroną. Za wszystkie inne przywileje, takie jak wydłużenie okresu spłaty zobowiązania musimy niestety uiszczać dodatkowe opłaty. Przy wcześniejszej spłacie możemy tylko zyskać, gdyż odsetki zostaną w naszej kieszeni. Jednakże nie wszystkie firmy pożyczkowe idą na rękę swoim klientom. Dlatego tak ważne jest czytanie umów, w których powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące przedterminowego zwrotu. Jeśli pożyczkodawca daje swoim klientom szansę na wcześniejsze pozbycie się zobowiązania, to zapewne odbędzie się to w jeden z trzech najczęściej spotykanych sposobów:

  • Wcześniejszy kontakt z konsultantem, który obliczy wysokość opłat za pożyczkę adekwatnie do liczby wykorzystanych dni. Wtedy dowiemy się, jaką kwotę powinniśmy przelać na konto pożyczkodawcy;
  • Wykonanie przelewu na kwotę zawierającą wszystkie odsetki, czyli tę, która została określona w umowie. Dopiero wtedy firma dokona obliczeń i odda nam należną nadpłatę;
  • Niektóre firmy praktykują obie powyższe metody – klient decyduje, która forma bardziej go satysfakcjonuje.

Komentarze:

comments

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *