Przymierzasz się do zakupu pierwszego ubezpieczenia OC? A może szukasz oferty konkurencyjnej do swojej aktualnej umowy? Jeśli zależy ci na poczynieniu sporych oszczędności, musisz dowiedzieć się, na jakiej podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują kalkulacji. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na wysokość składki OC.
Ubezpieczenie OC jest polisą, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego auta. To, jaki będzie jej koszt zależy od wielu czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Im większe jest prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, tym z wyższą składką trzeba się liczyć.
Co składa się na ryzyko ubezpieczeniowe?
Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe za zdarzenie spowodowane przez osobę kierującą ubezpieczonym autem. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciel podnosi składkę tym kierowcom, z którymi związane jest większe ryzyko.
Wśród czynników, od których zależy koszt ubezpieczenia OC, wymienić można między innymi:
- wiek kierowcy
- datę wydania prawa jazdy
- miejsce zamieszkania
- rocznik pojazdu
- markę samochodu
- pojemność i rodzaj silnika.
Część towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnia również przebieg auta, stan cywilny oraz liczbę dzieci. Warto jednak mieć świadomość, że są to czynniki, które w nieznacznym stopniu wpływają na wysokość składki OC.
Wiek i doświadczenie kierowcy mają największe znaczenie
Okazuje się, że wiek i doświadczenie kierowcy to elementy, które w największym stopniu decydują o cenie ubezpieczenia OC. Z czego to wynika? Statystyki policyjne są nieubłagane – najwięcej zdarzeń drogowych powodują młode osoby – w przedziale wiekowym 18-24 lata, które prawo jazdy mają krótki okres. Duża szkodowość wynika przede wszystkim z braku doświadczenia, nieumiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki drogowe czy brawury.
Czy wiesz, że młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie OC nawet trzykrotnie więcej w porównaniu z kierowcami w okolicach 50. roku życia? Tak wynika z danych dostępnych w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/co-wplywa-na-cene-oc.
Wpływ miejsca zamieszkania na wysokość składki
Miejsce zamieszkania także może zadecydować o wysokości składki na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. statystyki wypadkowe, liczbę zarejestrowanych pojazdów w danym mieście, natężenie ruchu. Z tego powodu kierowcy zamieszkujący województwa: mazowieckie, pomorskie, dolnośląskie muszą liczyć się z wyższymi składkami. Natomiast osoby z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego czy opolskiego płacą najmniej.
Ważna historia ubezpieczenia
W szacowaniu wysokości składki znaczenie ma także historia ubezpieczenia OC. Każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza możliwość uzyskania zniżek, dzięki którym można obniżyć koszt polisy – nawet o 60%.
Trzeba jednak mieć świadomość, że spowodowanie zdarzenia drogowego
Wykup tanie ubezpieczenie – nie przepłacaj!
Jeśli zależy ci na korzystnej cenie ubezpieczenia, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Musisz porównać dostępne opcje – tak, aby wybrać tę najbardziej dopasowaną do twoich potrzeb i oczekiwań.
Pamiętaj! OC jest ubezpieczeniem regulowanym przepisami, dlatego zakres ochrony i sumy gwarancyjne są zawsze takie same. Nie ma więc znaczenia, ile wynosi składka – ubezpieczyciel ma obowiązek przejąć na siebie odpowiedzialność w pełnym zakresie, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego.
Mając na uwadze powyższe, za ubezpieczenie OC nie warto przepłacać. Z tego powodu należy wybrać kilka polis i porównać je pod względem ceny. W tym pomoże ubezpieczeniowy serwis porównywarkowy, który udostępnia kalkulator internetowy do wyliczenia składek. Aby tego dokonać należy tylko wypełnić formularz, a następnie poczekać kilkanaście sekund na informację zwrotną. W odpowiedzi otrzymasz dane dotyczących składek oferowanych w popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie OC wcale nie musi dużo kosztować. Wiele zależy od tego, z jakiej oferty skorzystasz!
Materiał zewnętrzny