Jednodniowa wycieczka do brzydkiego Grenoble | Zwiedzamy francuskie Alpy

Co zwiedzić w Grenoble

Grenoble to stolica francuskich Alp, naszych ukochanych gór. Pisaliśmy o nich tutaj: Annecy (ZOBACZ malownicze zdjęcia) i tu Montreux  (ZOBACZ jeszcze piękniejsze zdjęcia). Dlatego będąc w okolicy postanowiliśmy owe miasto odwiedzić. Z opinii innych wiedzieliśmy, że jest to miasto na jednodniową wycieczkę, ponieważ nie ma wielu atrakcji do zaoferowania. Nawet na wikipedii za dużo o tym mieście nie piszą, choć zamieszkuje je 160 tysięcy ludzi i jest to jeden z ważniejszych ośrodków naukowych Francji.

W sercu Alp 

Grenoble leży w dolinie rzeki Rodan, a przepływają przez nie dwa jej dopływy: Drac i Izera. Z czterech stron otaczają je trzy majestatyczne alpejskie szczyty: Vercor, Belldone i Chartreusse. Miasto leży niedaleko Lyonu (około 120 km). Stąd też blisko do innych państw europejskich: Szwajcarii (około 200 km) i Włoch (około 140 km).

Niezachwycające atrakcje turystyczne

Miasteczko przez stulecia zmieniało swoją nazwę i właścicieli. Obecnie jest intelektualną i kulturalną stolicą Alp francuskich. W centrum znajdziemy XIX- i XX-wieczne, troszkę zaniedbane, kamienice. Wzdłuż rzeki kilometrami ciągnie się miejska promenada zachęcająca do spacerów. Wśród atrakcji turystycznych są katedry (np. Katedra Notre Dame z XII w.), muzea, bulwary z pomnikami i fontannami. Wszystkie zabytki są na starym mieście sprawiając, że Grenoble to przystań na jeden dzień zwiedzania.

Jednak nie po to wybraliśmy się do Grenoble.

Zdobyć Bastylię 

Fort de la Bastille to warownia obronna, która powstawała od XVI wieku i zarazem główna atrakcja miasteczka. Zbudowano ją na zboczu góry, 263 metry nad starym miastem, aby je broniła. Fort jest ogromny i robi niemałe wrażenie. Charakteryzuje się specyficzną konstrukcją, solidnymi murami i wąskimi otworami strzelniczymi. Budowla składa się z rozmaitych korytarzy, murów obronnych, schodów. Aby się na nią dostać można urządzić sobie długi spacer w górę (około 45 minut) lub wjechać na szczyt kolejką linową. Kolej powstała w latach 30. XX wieku. Ma zatem 80 lat! 😉 Ciągnie się przez 300 m przejeżdżając nad rzeką Izerą. Składa się z 4 wagoników w kształcie metalowo-szklanych kul kursujących przez cały czas. Jazda dostarcza niezapomnianych wrażeń, w powietrzu czujemy się jakbyśmy lecieli i przez przeszklone szyby możemy podziwiać ogromną rzekę pod nami lub bać się upadku 😉

My na fortyfikację wjechaliśmy kolejką (nie z lenistwa, tylko z ciekawości), by spędzić kilka miłych godzin na dużym tarasie widokowym, z którego widać panoramę miasta oraz gór. Widok na Alpy jest magiczny i bardzo nas oczarował. Położenie zapewnia zapadające w pamięć widoki. Zobaczcie sami:

Co zwiedzić w Grenoble Co zwiedzić w Grenoble Co zwiedzić w Grenoble Co zwiedzić w Grenoble

Aby oddać sprawiedliwość 

Chociaż my uważamy, że spośród francuskich miast, które odwiedziliśmy, Grenoble jest najmniej interesujące turystycznie (nawet wszystkie zdjęcia miasta są nijakie, dlatego ich tu nie opublikujemy), zimą przeistacza się w kurort narciarski, który na tle innych wyróżnia najdłuższa i najbardziej spektakularna na świecie trasa do jazdy w głębokim śniegu. Co więcej, wokół miasta także znajduje się wiele miejscowości ze stokami narciarskimi. Zatem jeśli planujecie wypad na narty w tym roku to może do Grenoble?

Komentarze:

comments

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *