Gdy boli brzuch – domowy sposób na oczyszczanie wątroby

oczyszczanie wątroby metodą clarka
oczyszczanie wątroby metodą clarka

W naszych przewodach żółciowych często zalega zbyt dużo żółci, która przeobraża się w złogi/kamienie. Ich oznaką są problemy trawienne – bóle wątroby, nudności, wzdęcia i inne. Wydaje się nam, że kłopoty z wątrobą dotyczą tylko starszych, schorowanych osób. Nic bardziej mylnego, dolegliwości występują u wszystkich, którzy chętniej sięgają po słodycze, potrawy smażone i mięso niż po warzywa. Dopadają leniuchów kanapowych, fanów napojów słodzonych oraz lekomanów. Aby mniej bolało zalecane jest oczyszczanie wątroby metodą clarka.

Jeśli po sytej, smażonej kolacji czujemy się ciężko i coś nas ugniata pod prawym żebrem to znak, że nasz pęcherzyk żółciowy (woreczek) szwankuje. Silne bóle mogą przerodzić się w długotrwałą kolkę, a ta w poważniejsze choroby. Problemy ze złogami o wiele częściej dotyczą kobiet, szczególnie tych, które stosują hormonalną antykoncepcję, otyłych lub stosujących drastyczne głodówki. 

oczyszczanie wątroby metodą clarka

Często na te problemy pomaga no-spa lub rapacholin. Jeśli jednak jesteś przeciwnikiem łykania tabletek (tak jak i my) możesz pomóc sobie poprzez zioła na wątrobę lub domowym sposobem autorstwa doktora Clarka. Wówczas w łatwy sposób usprawnisz krążenie żółci i pracę przeciążonej wątroby. 

Kuracja trwa 2 dni 

Oczyszczanie wątroby warto zaplanować np. podczas weekendu, ponieważ organizm może być osłabiony. Oto co należy robić krok po kroku: 

 1. Od rana spożywaj posiłki pozbawione tłuszczu i nabiału, ponieważ te składniki pokarmowe obciążają pracę wątroby. W Twoim jadłospisie może znaleźć się pieczywo, warzywa i owoce, kasze. W tym czasie powinieneś spożyć od pół do litra wody. 
 2. Po godzinie 14:00 nie spożywaj już żadnych pokarmów ani płynów.
 3. O godzinie 18:00 wypij ¾ szklanki wody z łyżką stołową rozpuszczonej soli gorzkiej.
 4. O 20:00 wypij identyczną porcję oraz wybierz się na spacer, aby pobudzić jelita do pracy. Będą one w trakcie sukcesywnego oczyszczania, dlatego nie oddalaj się od domu. Może, a nawet powinna, występować biegunka.
 5. Wymieszaj 125 ml oliwy z oliwek oraz ¾ szklanki klarownego soku z grejpfruta i wypij szybko tę mieszankę o 22:00 przy użyciu słomki. 
 6. Przez kolejne 20 minut leż spokojnie na plecach i odpoczywaj. Być może poczujesz ruch kamieni pod prawymi żebrami (je niestety ich nie czułam). Następnie uśnij w wygodnej dla siebie pozycji.
 7. Rano, po godzinie 6, wypij kolejną dawkę wody z solą gorzką. 
 8. Po dwóch godzinach spożyj ostatnią dawkę wody z solą gorzką. 
 9. Pierwszy posiłek zjedz po dwóch godzinach od ostatniej szklaneczki słonej wody. Początkowo sięgnij po świeżo wyciskany sok z pomarańczy, grejpfrutów, cytryn. W następnej kolejności po owoce i jogurt naturalny, który odbuduje florę bakteryjną jelit. Warto byś przez kilka kolejnych dni pił kwaśne mleko.

Skutki kuracji 

Drugiego dnia wraz z biegunką wydalimy z siebie zielone kamienie żółciowe. Mogą one występować także w innej kolorystyce – żółtej, brązowej, czerwonej, bordowej i białej wielkości pestek jabłka. Jeżeli kamieni będzie dużo, to kurację należy powtórzyć po dwóch tygodniach. 

Dlaczego oczyszczanie wątroby tą metodą działa?

 1. Sól gorzka otwiera drogi żółciowe i oczyszcza jelita z toksyn, pozostałości leków i innych szkodliwych substancji. Przyciąga je jak magnez i wydala poprawiając trawienie.
 2. Grejpfrut dzięki bogactwie witamin i mikroelementów zwiększa ilość wydzielanej żółci, filtruje krew, pozbywa się toksyn z organizmu. 
 3. Oliwa z oliwek chroni wątrobę przed toksynami, hamuje ich negatywne działanie.
 4. Dodatkowo grejpfrut w połączeniu z oliwą z oliwek działa jako środek przeczyszczający.

O oczyszczeniu organizmu pisaliśmy także tutaj: Leczniczy post Ewy Dąbrowskiej.

Komentarze:

comments

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *