Jezioro, które powstało z łez kochanki | Blausee w Szwajcarii

Blausee w Szwajcarii
Blausee w Szwajcarii

Dawno, dawno temu, za górami, za Alpami mieszkała przepiękna, uboga służąca. Jej urokowi nie mógł oprzeć się pewien pasterz, który postanowił zdobyć jej serce. Zakochani co noc wykradali się z domów, by spędzać romantyczne chwile pływając łódką po niewielkim jeziorze. Ich miłość kwitła, aż pewnego dnia przerwała ją brutalna rzeczywistość. Młody pasterz przez nieuwagę spadł z klifu i stracił życie. Jego luba nie mogła znieść tej straty, co noc, już sama, wypływała na środek jeziora i rzewnie płakała. Legenda głosi, że podczas jednego z samotnych rejsów z żalu pękło jej serce. Ciało wraz z łodzią na drugi dzień znaleźli jej rodzice na dnie owego jeziora. Do dziś nie wiadomo, czy śmierć dziewczyny była kwestią przypadku… Wieść niesie, że od momentu tragedii tych dwojga tafla wody zmieniła kolor na intensywny, głęboki odcień jej oczu. Co więcej, to dzięki jej szczerym łzom jezioro Blausee (w tłumaczeniu Błękitne Jezioro) posiada niespotykaną czystość i przejrzystość. 

Blausee w Szwajcarii

A jeśli nie wierzycie w bajki…

to powiem Wam, co na temat powstania jeziora sądzą geolodzy. Blausee powstało 15 tysięcy lat temu na skutek zerwania się masywu skalnego. Skały roztrzaskały się o ziemię, tworząc okazałe głazowisko, a pomiędzy uformowało się krystalicznie czyste jezioro zasilane wyłącznie gruntowymi strumieniami.

Blausee w Szwajcarii

Gdzie je znaleźć?

W środkowej Szwajcarii, w dolinie Kander, nad rzeką Kander, w gminie Kandergrund, w Oberlandzie (województwie) Berno. Niedaleko malowniczego Thun. Od rzeki Kander dzieli Błękitne Jezioro naturalny wał morenowy o szerokości  zaledwie 17 metrów. Powierzchnia nieduża – 1,6 akra, czyli 0,64 hektara. Głębokość maksymalna to 12 metrów. Zasilanie podziemnymi źródłami sprawia, że woda w Blausee w Szwajcarii przez cały rok posiada niską, stałą temperaturę 8°C. W tak wyśmienitych, naturalnych, ekologicznych warunkach hodowane są pstrągi cieszące się certyfikatami Bio Suisse i Bio Inspecta oraz dużym zainteresowaniem smakoszy. Jezioro leży na terenie małego rezerwatu przyrodniczego. Otaczają je lasy i alpejskie szczyty.

Blausee w Szwajcarii

Moc atrakcji

Na dowód, że warto to miejsce odwiedzić dodam, że Blausee jest jednym z bardziej znanych i podziwianych jezior Szwajcarii, która przecież pięknych widoków ma wiele. Miejsce jest bardzo popularne pomimo tego, że nie posiada wielu atrakcji turystycznych. I chociaż jeziorko jest malutkie i nieprzeznaczone do plażowania, to można tam spędzić cały dzień wędrując leśnymi ścieżkami pomiędzy sosnami i głazowiskiem pokrytym mchem, pływając łódką (ze szklanym dnem!) po jeziorze, racząc się pstrągami czy organizując piknik/ognisko/grilla korzystając z infrastruktury Blausee w Szwajcarii. Nad samym jeziorem znajduje się także drewniany, XIX-wieczny hotel ze SPA, z okien którego widać Alpy, a w którym można spędzić romantyczny weekend we dwoje. Jest też restauracja i pizzeria oraz sklep z pamiątkami. Blausee to miejsce idealne na piknik rodzinny, ponieważ posiada rozbudowany plac zabaw dla dzieci.

Blausee w Szwajcarii Blausee w Szwajcarii Blausee w Szwajcarii

Odwiedzając Blausee nie można nie zachwycić się podwodną rzeźbą autorstwa Raphael’a Fuchs’a przedstawiającą wynurzające się z wody ciało legendarnej topielicy. Kamienny posąg wstającej z kolan kobiety podkreśla jeszcze bardziej
przejrzystość wody.

Blausee w Szwajcarii

Niby nic specjalnego, ot małe jeziorko leśne

Podobno kolor tej wody jest zmienny i zależy od pory dnia czy roku. Przeobraża się z jasnych błękitów nawet do intensywnego granatu. Nocą jest podświetlone od dołu wprowadzając jeszcze bardziej romantyczny nastrój. Latem organizowane są tu koncerty, kino plenerowe i zawody wędkarskie.

Blausee w Szwajcarii jest pełne uroku. 

Bajkowe.

Niespotykane.

Obłędne.

Oczów oderwać nie można!!

Blausee w Szwajcarii Blausee w Szwajcarii

Gdybyście chcieli poczytać o równie malowniczych jeziorach, które dane było mi widzieć, polecam

Montreux Szwajcaria i jesteś w raju

Co zwiedzić w Genewie?

Annecy Francja – Najpiękniejsze miasto francuskich Alp

Komentarze:

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *