Annecy Francja – Najpiękniejsze miasto francuskich Alp – [ZDJĘCIA]

Annecy Francja
Annecy Francja

Ta nieduża miejscowość znana jest w świecie z powodu kontrreformacji i bardzo malowniczego starego miasta nazywanego francuską Wenecją. Położona jest nad jeszcze bardziej urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. Porównanie Annecy do najpiękniejszej włoskiej miejscowości turystycznej nie jest na wyrost, a wzięło się od licznych kanałów i mostów położonych na trzech rzekach płynących przez miasto oraz od malowniczych kamieniczek przypominających wenecki styl. Wiem, że zdjęcia zrobią na Was tak ogromne wrażenie, że zapewne nie przeczytacie tego tekstu, ale pomimo wszystko do tego zachęcam.

Annecy Francja – miasto, które nie śpi

Starówka zaskoczyła nas bazarkiem (w niedzielę świąteczną!), który przykuł całą uwagę mieszkańców. Na straganach można było znaleźć pamiątki, rękodzieło, buty i ubrania w przystępnych cenach (porównywalnych do polskiego H&M, czyli jak na Francję tanio) oraz wyśmienite lokalne produkty spożywcze, a także warzywa i owoce od rolników. Niskie ceny, uprzejmi sprzedawcy i duży wybór nastrajały do zakupów. Bardzo spodobała nam się organizacja bazarku, ponieważ pozostawione przez wystawców śmieci zostały natychmiast zmyte (i to dosłownie) przez służby porządkowe. Wyobraźcie sobie, że nawet w święto jest to możliwe do zorganizowania. Życie tętniło także w wielu okolicznych restauracjach i kawiarniach, które kusiły francuskimi specjałami. Właściwie z co drugiej knajpki unosił się apetyczny i niepowtarzalny zapach sera raclette lub fondue.

Annecy Francja – sercem alpejskiej Wenecji

Centrum obfituje w oryginalne fontanny oraz piękne arkady. Architektura jest tu niebywale różnorodna, unikatowa i tajemnicza. Każdy budynek ma w sobie „ to coś”. Niespotykany urok każdej z nich dodaje charakteru Annecy. Piękne budownictwo podkreśla śródziemnomorska (?) roślinność i bogactwo kwiatów. Posadzono je dosłownie wszędzie. Nad grodem góruje masywny zamek z obserwatorium alpejskich jezior. Powstał w XII wieku, ale niestety nie możemy więcej o nim powiedzieć, ponieważ podczas naszej bytności akurat był nieczynny.

Annecy Francja – piękno u źródeł życia

Miasteczko znane jest w okolicy z przepięknego jeziora o tej samej nazwie, które mieści się w dorzeczu rzeki Rodan i jest drugim co do wielkości we Francji (o pierwszym, chociaż zwiedzanym od strony szwajcarskiej, pisaliśmy tutaj: ZOBACZ PRZEŚLICZNE ZDJĘCIA Z ALP). Jeziorko jest jednym z najczystszych w Europie, co możemy poświadczyć. Jego niebywale turkusowa toń zostanie w naszej pamięci na zawsze. To w niej przeglądają się potężne i majestatyczne Alpy. Przy brzegu „zaparkowano” wiele rowerów wodnych, kajaków, żaglówek i motorówek. To doskonałe zaplecze do uprawiania sportów wodnych, z których Annecy słynie.

Jeziorko zasilane jest dopływami rzek oraz wielkim źródłem podziemnym Boubioz. Jego wyjątkowość podkreśla fakt, że pomimo górskiego otoczenia praktycznie nie zamarza. Od 1573 roku zdarzyło się to cztery razy, po raz ostatni w 1981 roku!

Annecy Francja – ciekawostki

  1. To w tym mieście powstał pierwszy we Francji Carrefour. Było to w czerwcu 1960 roku, a to oznacza że ten sklep jest w wieku mojej mamy 🙂
  2. Annecy jest kolejnym miastem, w którym natchnienia szukał między innymi Jan Jakub Rousseau (tak jak w jeszcze bardziej urokliwej miejscowości Montreux, o której wspominaliśmy tutaj: Montreux Szwajcaria.
  3. Mniej interesującą informacją (z naszego subiektywnego punktu widzenia) jest to, że w 1610 roku powstał tutaj zakon sióstr wizytek. A to za sprawą św. Franciszka Salezego oraz zakonnicy Joanny de Chantal. Zakon powstał wskutek wielu działań kontrreformacyjnych na tych terenach. W XVII wieku Annecy było centrum religijnym Europy. W okolicach funkcjonowało kilkanaście zakonów, ale więcej na ten temat nie będziemy Was zanudzać. Lepiej zobaczcie fotki <3 <3 <3

Annecy Francja Annecy Francja Annecy Francja Annecy Francja Annecy Francja Annecy Francja

Annecy Francja

Komentarze:

comments

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *