Zakładając własną firmę zapewne już w pierwszym miesiącu działalności możemy przeżyć szok. Zdziwić się nieziemsko i bezskutecznie szukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego nasi kontrahenci nie płacą faktur na czas? Dlaczego ustalają tak odległe terminy płatności jak 3 miesiące od dnia dostarczenia usługi/towaru? W dzisiejszym artykule nie znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Powiemy Wam natomiast jak sobie z tym poradzić i nie zbankrutować już na starcie.
Każdy klient cieszy, szczególnie jeśli jest nim duża firma. Jest ona często obietnicą długofalowych działań. Pozwala nie się martwić o pozyskiwanie nowych zleceń. Jednak współpraca z dużymi graczami na rynku to nie tylko blaski. Może nieść ze sobą także kilka niemiłych rozczarowań. Problemem okaże się zapewne rozliczanie faktur. Szczególnie międzynarodowe koncerny żądają długiego terminu płatności. Dla mikroprzedsiębiorcy, który jest freelancerem i zatrudnia tylko siebie lub kilka osób może się to okazać dużym problemem. Zakłócić płynność finansową, przysporzyć wielu kłopotów, a nawet doprowadzić do upadłości.
Zatem co zrobić, by nie zbankrutować?
Gdy na firmowym koncie wieje pustką, a stos faktur rośnie, przedsiębiorca rozważa różne rozwiązania, by ratować firmę. Może wystąpić o kredyt, jednakże wymagania banków często przewyższają możliwości właściciela. Brak zdolności kredytowej oraz czas, jaki musimy poświęcić na załatwianie formalności często uniemożliwia to rozwiązanie. Pożyczki chwilówki są z kolei bardzo drogie w późniejszej spłacie. Finansowanie na podstawie wierzytelności nie jest dla każdego – przeważnie taką sposobność posiadają firmy, które są długo obecne na rynku i posiadają historie finansową w danej instytucji. Dlatego popularnością cieszy się:
Mikrofaktoring
Co to takiego?
Mikrofaktoring to ulga. Ogromna ulga małego przedsiębiorcy. Nie każdy posiada zdolność kredytową i czas, by czekać na decyzję banku. Dlatego w mniej kosztowny sposób może uzyskać wynagrodzenie za swoje usługi szybciej niż wskazuje termin na fakturze. To duże ułatwienie i udogodnienie dla przedsiębiorcy. Właściciel firmy nie musi martwić się o finanse, może całą energię przeznaczyć na rozwój firmy. Może też spać spokojnie.
Mikrofaktoring jest pozbawiony wielu barier typowych dla faktoringu takich jak: określenie minimalnego obrotu faktoringu, długi okres prowadzenia działalności gospodarczej czy wielkość firmy. Na czym dokładnie polega? Właściciel firmy otrzymuje wynagrodzenie zaraz po zrealizowanej dostawie lub wykonanej usłudze bez konieczności oczekiwania na spłatę należności. Środki wpływają na konto bankowe od firmy zewnętrznej.
Jak pracować to tylko z najlepszymi
Finiata jest liderem mikrofaktoringu, której produkt finansowy przeznaczony jest dla freelancerów takich jak copywriterzy, graficy czy fotografowie. Obsługuje jednoosobowe działalności gospodarcze oraz firmy z sektora MŚP. Oferuje tak zwany faktoring cichy z regresem.
Ale po kolei. Co należy zrobić, by skorzystać z ich pomocy? Rejestrujesz się w systemie i poddajesz weryfikacji. Finiata na podstawie historii finansowej Twojej firmy przyznaje Ci limit kredytowania. Następnie zgłaszasz swoje faktury. Pieniądze otrzymujesz zanim Twój kontrahent opłaci fakturę, a gdy ją uiści, zwracasz “dług” Finiacie. O tej operacji wiesz tylko Ty. Klient o Twoich problemach finansowych nigdy się nie dowie, nie zachwieje to Waszych relacji biznesowych. Spłatę należności Finiacie możesz odroczyć nawet o 120 dni od terminu upływu FV. Koszt jaki ponosisz to tylko 4 zł netto miesięcznie za każde 100 zł z faktury. Najprościej obrazuje to makieta:
Czy to się opłaca?
Po pierwsze: opłaca się. Usługodawca reaguje ekspresowo. Przelew na Twoje konto jest realizowany w trakcie doby od zaakceptowania wprowadzonej przez Ciebie faktury! Nie ponosisz żadnych kosztów operacyjnych np. za rozpatrzenie wniosku czy przeprowadzenie analizy kredytowej. Przejrzystość wydatków, jakie musisz ponieść, jest z pewnością wyróżniającą na tle innych zaletą ich oferty.
Po drugie: opłaca się. Mikrofaktoring przeciwdziała mrożeniu zarobionych pieniędzy, które bez zbędnej zwłoki możesz inwestować i pomnażać swój zysk, a zarazem rozwijać swoją działalność. To sprzyja tylko konkurencyjności Twojej firmy, więcej podmiotów będzie chciało z Tobą współpracować, jeżeli zaoferujesz odroczenie płatności. A w dalszej perspektywie z pewnością zaowocuje większymi dochodami i satysfakcją z wykonanej pracy.
A jeśli posiadasz kredyt, spłać szybciej swoje oszczędności: przeczytaj dlaczego warto.
Brzmi pięknie! Aż zbyt pięknie!
Masz osobiste doświadczenia z mikrofaktoringiem? Sprawdza Ci się? Warto korzystać? Jakie są minusy tego rozwiązania?
Jedynym minusem jest prowizja, która uszczupla zarobek. Sprawdza się szczególnie dlatego, że nie trzeba długo czekać. Często formalności są załatwione w ciągu dwóch dni roboczych.