Skąd brać darmowe zdjęcia? 15 polecanych wyszukiwarek

skąd brać darmowe zdjęcia
skąd brać darmowe zdjęcia

Jesteśmy przeciwnikami korzystania z wyszukiwarek, w których znajdziemy darmowe zdjęcia, bo lubimy pstrykać własne. Wydaje się, że tekst nabiera autentyczności z fotkami odautorskimi, nawet jeżeli są gorszej jakości. Ba, nawet lubimy brzydkie zdjęcia (nie mylić z kiepskimi!), bo uchwyciły jakąś naszą chwilę. Jednak czasami inaczej się nie da. Czasami inaczej się nie chce. Poniżej przedstawiamy 15 banków zdjęć, które warto odwiedzić. Nie tylko po to, by je udostępniać w swoich kanałach. Czasami warto je obejrzeć, bo to kawał dobrej sztuki.

1. www.unplash.com

Nic, co tu znajdziecie, nie jest przypadkowym pstryknięciem. Zdjęcia są bardzo dobrej jakości, każde z nich jest przemyślane, wręcz artystyczne. Z pewnością mogą być inspiracją do zabaw z aparatem. Mogą także być inspiracją do pisanych tekstów. Z pewnością wzbudzą w was jakieś emocje i będą cieszyły oko.

2. www.pixbay.com

To kolejne miejsce, gdzie znajdziemy ładne, wartościowe fotki. Skłaniają do refleksji, czasami dziwią, bawią lub uczą. Właściciele chwalą się bardzo dużą bazą (870 tysięcy!). Największą chyba ich zaletą jest wyszukiwarka w języku polskim oraz ciekawe parametry, po których można z łatwością znaleźć to, czego się szuka. Jak to mówią – jak krowie na rowie – podane pod nos i na tacy.

3. www.freeimages.com

Darmowe zdjęcia są gorszej jakości, jednak każde z nich jest szczegółowo opisane z podaniem najważniejszych parametrów. Wyszczególniono także ilością pobrań. Jeśli bardzo zależy nam na unikalności publikowanych grafik (nawet jeśli nie są naszego autorstwa) to ten stock jest dla nas. Ze względu na występowanie fotek różnej jakości czasami trzeba sporo się naszukać, by znaleźć coś odpowiedniego. Ale z pewnością warto je przeglądać. Szczególnie, że sporym ułatwieniem są podpowiedzi podobnych zdjęć (płatnych i bezpłatnych).

4. www.picjumbo.com

Tak jak w powyższych bazach – zdjęcia nadają się do publikacji nawet przez profesjonalistów – są po prostu dobre jakościowo. System podpowiada nam podobne obrazy, które mogłyby nas zainteresować. Baza nie jest bardzo rozbudowana, ale coś się ukraść da 😉

5. www.pexels.com

Naszym zdaniem (a jest to dość subiektywne zdanie) wszystkie te zdjęcia coś łączy. Wszystkie są w jakimś nieuchwytnym klimacie. Są takie… niepolskie i proste. Myślimy, że mogą być niezłą inspiracją dla wielu fotografów amatorów, którzy szukają swojego stylu oraz dla fotografów artystów.

skąd brać darmowe zdjęcia

Polecane „od biedy”:

6. www.gratisography.com

Zdjęcia są naprawdę dobre. Może nie wszystkie, ale generalnie są dobre. Brak wyszukiwarki doprowadza do szewskiej pasji. Niestety niewiele też można się o nich dowiedzieć. Polecamy dla osób cierpliwych i mało wymagających.

7. www.morguefile.com

Polecamy tym, którzy nie przywiązują wagi do zdjęć. Znajdziemy tu wiele nieprofesjonalnych, byle jakich fotek. Zaletą strony jest oczywiście informacja o ilości pobrań i odsłon danej grafiki. Może się to okazać bardzo przydatne, ponieważ wiele zdjęć nigdy nie zostało wykorzystanych.

8. www.jaymantri.com

Spora część tych fotek jest mało przydatnych i mało użytecznych. Niektóre są rzeczywiście magiczne i przepiękne (szczególnie te z lotu ptaka). Brak wyszukiwarki i brak informacji może skutecznie zniechęcić do korzystania z tej bazy.

9. www.freepik.com

Bardziej wyszukiwarka grafik niż zdjęć, chociaż te ostatnie też tutaj występują. Jak dla nas dużą zaletą jest informacja o ilości pobrań konkretnej foty, co ułatwia nam decyzję, czy chcemy dany obraz publikować u siebie. Niektóre grafiki są przecudne!

10. www.magdeleine.co

Czasami tak piękne, że aż nierealistyczne. Bardzo artystyczne i oryginalne. Każde reprezentuje wysoki poziom. Zdjęcia są jednak mało użyteczne, nie są ani produktowe ani reklamowe. Kategorie są dość nieoczywiste, gdy wpiszemy słowo “dzieci” po angielsku (kids) to nie otrzymamy żadnych wyników. Przykładów takich znajdziemy wiele. Dominują tutaj krajobrazy w ujęciu zmiennych warunków atmosferycznych oraz przyrody.

11. www.foter.com

Duży wybór dobrych jakościowo lub średnio dobrych fotek w wielu kategoriach. Nic nie trafia tu przypadkowo. Zdjęcia są trafnie dobrane i otagowane.

skąd brać darmowe zdjęcia

Warto też zajrzeć do stocków, gdzie znajdziemy darmowe zdjęcia tematyczne:

12. Now Old Stock

Posiada fotki stare, archiwalne, do których nikt nie posiada praw autorskich.

13. Start-up Stock Photos

To zbiór fotografii o biznesie internetowym (choć nie tylko). Generalnie o pracy, prowadzeniu firmy, motywacyjne. Na obrazkach uwieczniono spotkania firmowe, narzędzia pracy, różne wykresy itp.

14. Free Real Life Photos

Idzie w podobnym klimacie, co poprzednicy. Głównym tematem strony jest technologia – komputery, laptopy, smartfony itp. Wśród tych zdjęć znajdziemy również inne np. krajobrazy czy kulinaria.

15. Foodies Feed

To apetyczne fotki jedzenia idealne dla blogerów kulinarnych.

Komentarze:

comments

28 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *