Jak młodzi powinni wybierać kredyt mieszkaniowy?

Jak młodzi powinni wybierać kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie, którego podejmuje się znaczna część Polaków i Polek. Aby spełnić marzenie o własnym mieszkaniu lub domu bardzo często zmuszeni jesteśmy do skorzystania z ofert banków, które udzielają kredytów hipotecznych. Choć kredyt na 20 lub 30 lat brzmi groźnie, to w rzeczywistości może się okazać, że jego spłata nie będzie dla nas aż tak wielkim obciążeniem. Ważne, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę zarówno jeśli chodzi o kredyt, jak i o nieruchomość.

Kredyt mieszkaniowy – co to jest?

Kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu hipotecznego, który zaciągamy na konkretny cel, w tym przypadku jest to zakup nieruchomości. Hipoteka, a więc zabezpieczenie tego kredytu, to ograniczone prawo rzeczowe na danej nieruchomości i wybranych prawach. Oznacza to, że w przypadku niespłacania kredytu przez kredytobiorcę, bank może dochodzić spłaty należności z nieruchomości. Generalnie jest to bardzo szeroki temat, kredyty mieszkaniowe dokładniej opisują specjalistyczne blogi, na których warto szukać bardziej szczegółowych informacji. My natomiast skupimy się na tym, na co zwracać uwagę i o co zadbać przed zaciągnięciem takiego kredytu.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu mieszkaniowego?

Kredyt na mieszkanie lub dom, to produkt finansowy, który znajdziemy w ofercie większości znanych na polskim rynku banków. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, możemy skorzystać z rankingów kredytów hipotecznych lub wyszukiwarki kredytów mieszkaniowych. Dobrym pomysłem jest też spotkanie z doradcą finansowym, który odpowie na nasze pytania związane z kredytem, a także przeprowadzi symulacje, dzięki którym lepiej uzmysłowimy sobie to, jak będą wyglądać realne koszty związane z kupnem mieszkania i comiesięczną spłatą kredytu.

Istnieje również możliwość złożenia zapytania bezpośrednio do banku, który powinien poinformować nas, jaka jest wysokość naszej zdolności kredytowej, a także podać więcej szczegółów odnośnie warunków kredytu, o jaki możemy wnioskować.

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie?

Aby w ogóle móc zacząć myśleć o kredycie mieszkaniowym, musimy posiadać oszczędności, które będą stanowić nasz wkład własny. Większość banków oczekuje od kredytobiorców, że wpłacą oni średnio 20% wartości nieruchomości z własnej kieszeni. Warto wiedzieć, że im większy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu, a konkretnie krótszy okres kredytowania lub niższa rata. Uzbieranie wkładu własnego to jeszcze nie koniec. Przede wszystkim osoby, które decydują się na duży kredyt, ale nie tylko one, powinny posiadać poduszkę finansową. Tego typu zabezpieczenie, a więc oszczędności, które najlepiej przechowywać na koncie oszczędnościowym powinny wynosić co najmniej trzykrotność naszych miesięcznych dochodów. Jest to kwota, która pozwoli na przetrwanie w sytuacji, gdy niespodziewanie stracimy pracę.

Przed rozpoczęciem starań o kredyt na mieszkanie warto również spłacić pozostałe zobowiązania (jeśli takie posiadamy) oraz zrezygnować z karty kredytowej.

Komentarze:

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *