Pożyczasz samochód córce lub synowi? Zobacz czym to grozi!

pozyczanie-samochodu-corce-czym-to-grozi

Bardzo często jest tak, że samochodem należącym do rodziców jeździ świeżo upieczony młody kierowca. Jeśli jesteś takim życzliwym rodzicem, to czy zgłosiłeś ten fakt swojemu ubezpieczycielowi? Nie? Ups. Możesz mieć kłopoty.

Stawka OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierowcy na podstawie jego danych osobowych (wiek, miejsce zamieszkania, data zdobycia prawa jazdy) oraz historii ubezpieczeniowej. Nie jest tajemnicą, że najtańsze OC dostępne jest dla doświadczonych kierowców, którzy jeżdżą bezszkodowo. Ostatnie 7 lat jazdy bez stłuczki – i możesz liczyć na 60% zniżki.

Zupełnie inaczej jest w przypadku młodych kierowców. Płacą oni najwyższe stawki OC, średnio dwukrotnie wyższe niż doświadczeni. Z wrześniowych danych porównywarki ubezpieczeń Mubi wynika, że średnia cena OC w Polsce wynosi 779 zł, natomiast kierowcy w wieku do 18 do 25 roku życia ubezpieczenie pojazdu płacili średnio 1527 zł. Skąd taka różnica? Cóż, policyjne dane na temat wypadków na polskich drogach są jednoznaczne: kierowcy do 25 roku życia powodują znaczną liczbę kolizji. Przeciętny pirat z polskich dróg to kierowca w wieku 18-24 lata.

Użyczenie samochodu młodemu kierowcy

Częstą praktyką jest to, że rodzic-właściciel samochodu użycza samochodu potomce lub potomkowi i nie ma w tym nic złego, jednak ten fakt wymaga zgłoszenia ubezpieczycielowi. Zupełnie inaczej skalkulowana jest składka, kiedy pojazd ma dwóch współwłaścicieli z różnym doświadczeniem za kółkiem.

Niezgłoszenie młodego kierowcy do OC grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Tymczasem nie ma co obawiać się wysokiego OC, gdyż znanym sposobem na obniżenie składki OC dla młodego kierowcy jest uczynienie współwłaścicielem samochodu doświadczonego kierowcy. Wówczas młody może korzystać ze zniżek doświadczonego i dzięki temu płaci mniej.

Konsekwencje podania fałszywych informacji

Zatajenie lub podanie fałszywych informacji to niestety częsta praktyka w branży ubezpieczeniowej. Kierowcy podają nieprawdziwy adres, deklarują, że samochód będzie wykorzystywany tylko prywatnie, a korzystają z niego służbowo, a także zatajają fakt, że użyczają auto młodemu kierowcy.

Na co liczą nieuczciwi kierowcy? Wydaje im się, że ubezpieczyciel nie sprawdzi prawdziwości danych i zaoszczędzą na OC. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Informacje podane przez właściciela pojazdu zostaną zweryfikowane po wystąpieniu szkody.

I co się stanie, kiedy młody kierowca spowoduje stłuczkę samochodem rodzica? Ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę, biorąc pod uwagę dane młodego kierowcy. Właściciel samochodu straci zniżki, choć to nie on spowodował kolizję, i dodatkowo dopłaci  do składki. Tak stanowi prawo – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 8a mówi, że jeśli klient świadomie nie poda ubezpieczycielowi informacji istotnych dla oszacowania ryzyka, ubezpieczyciel może domagać się dopłaty do składki ubezpieczeniowej.

W przypadku ubezpieczenia AC, niezgłoszenie młodego kierowcy może doprowadzić do obniżenia kwoty odszkodowania lub też do uruchomienia udziału własnego.

Nie warto ryzykować.

Pamiętaj. Kiedy ubezpieczając samochód pominiesz fakt, że ma on drugiego kierowcę w osobie mniej doświadczonej córki lub syna, możesz zostać potraktowany jak oszust ubezpieczeniowy.

Podsumowanie:

  1. Stawka OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierowcy na podstawie jego danych osobowych oraz historii ubezpieczeniowej.
  2. Warto jeździć przepisowo, bo dzięki bezszkodowej jeździe kierowca może liczyć na duże zniżki na OC.
  3. Młodzi kierowcy płacą najwyższe stawki OC, średnio dwukrotnie wyższe niż doświadczeni, ponieważ to właśnie oni powodują najwięcej wypadków na polskich drogach.
  4. Niezgłoszenie młodego kierowcy do OC grozi utratą zniżek oraz wyższą składką ubezpieczeniową.
  5. Kiedy młody kierowca spowoduje stłuczkę samochodem rodzica, ubezpieczyciel przeliczy składkę, biorąc pod uwagę dane młodego kierowcy. Właściciel samochodu straci zniżki i jeszcze zapłaci wyższą składkę.
  6. Ubezpieczając samochód musisz podać, że ma on drugiego kierowcę. Zatajenie tego faktu może być potraktowane jak próba oszustwa.

Volenti.pl

Komentarze:

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *