Segregowanie śmieci w domu: poradnik jak robić to dobrze

Segregowanie śmieci w domu
Segregowanie śmieci w domu

Czy wiecie, że statystyczny Polak wytwarza 300 kilogramów śmieci rocznie? A razem, w tym samym czasie, wzbogacamy Polskę o 11 milionów ton odpadów? I chociaż średnia europejska jeszcze daleko przed nami to i tak te liczby są zatrważające. Dlatego powstaje wiele inicjatyw społecznych i rządowych, by promować segregowanie śmieci w domu każdego obywatela. Wielu z nas zmusza do tego także wysoka opłata spółdzielni mieszkaniowych oraz gmin za wywóz zmieszanych odpadów 😉

Segregowanie śmieci w domu: co wrzucać do poszczególnych pojemników?

W wielu wspólnotach mieszkaniowych postawiono specjalnie oznakowane pojemniki czy kontenery z podziałem na rodzaj odpadów, które powinno się do nich wrzucać. W gminach, gdzie nie występują tego typu pojemniki, dostarcza się mieszkańcom worki przeznaczone do segregowania śmieci w domu. Dzięki recyclingowi znacząco zmniejszamy ilość śmieci, które podlegają utylizacji (składowaniu, niszczeniu). Można je bowiem wykorzystać ponownie w produkcji, a tym samym zadbać o środowisko naturalne.

Szkło

Co wrzucamy: butelki i słoiki po napojach i żywności

Czego nie wrzucamy: ceramiki, fajansu, kryształów, szkła żaroodpornego i okularowego, żarówek LED i świetlówek, reflektorów, luster, szyb, monitorów, termometrów i strzykawek, zniczy z woskiem, opakowań po kosmetykach, lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych.

Papier

Co wrzucamy: opakowania z papieru, kartonu, tektury; katalogi, ulotki, gazety, czasopisma, papier biurowy, zeszyty, książki, papier pakowy, torby papierowe.

Czego nie wrzucamy: ręczników papierowych i chusteczek, papieru lakierowanego i foliowanego, papieru zatłuszczonego i brudnego, kartonów po napojach, worków po nawozach i materiałach budowlanych, tapet, pieluch i podpasek, naczyń jednorazowych, ubrań.

Tworzywo sztuczne i metal

Co wrzucamy: odkręcone i zgniecione butelki, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, kartony po napojach, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, torby, reklamówki, folie, puszki aluminiowe, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, zakrętki od słoików.

Czego nie wrzucamy: wszelkich opakowań z zawartością, zabawek, opakowań po lekach i olejach silnikowych, artykułów medycznych, puszek po farbach i lakierach, zużytego sprzętu RTV i AGD, baterii, akumulatorów.

Odpadki roślinne

Co wrzucamy: odpadki i obierki warzyw i owoców, gałęzie drzew i krzewów, trawę, liście, kwiaty, trociny, korę drzew.

Czego nie wrzucamy: resztek jedzenia szczególnie odzwierzęcych, oleju, odchodów zwierząt, popiołu z węgla, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni.

Odpady zmieszane

Co wrzucamy: wszystko to, co nie podlega segregacji.

Czego nie wrzucamy: odpady niebezpieczne.

Odpady tak zwane niebezpieczne (baterie, żarówki i świetlówki, sprzęt elektroniczny, odpady budowlane, lekarstwa i ich opakowania) powinny być wrzucane do specjalnie wyznaczonych punktów.

Pamiętajcie, by plastikowe butelki, puszki czy kartony zgniatać – wówczas ich przewóz mniej kosztuje.

Piszę to wszystko dlatego, że wiele osób ma problem z prawidłowym segregowaniem śmieci w domu i wrzuca je do niewłaściwych kontenerów lub ich nie segreguje wcale. Nie oszukujmy się, ja także na początku mojej przygody z segregowaniem śmieci w domu popełniłam niejeden błąd. Mam nadzieję, że moja ściąga Wam pomoże. Dodajcie ją do ulubionych na swoich smartfonach 😉

Segregowanie śmieci w domu: od czego zacząć?

Kiedyś wrzucałam do jednego worka odpady mieszane, do drugiego natomiast produkty segregowalne. Jednak ponowne rozdzielanie ich pod śmietnikiem nie należało do najprzyjemniejszych czynności, szczególnie gdy było ciemno lub zimno na dworze. Wynikało to z tego, że ciężko mi było zorganizować przestrzeń w kuchni tak, by całego miejsca nie zajmowały różniaste kosze na śmieci. Ta myśl sprawiała, że zwlekałam z segregowaniem śmieci w domu. Okazało się, że są rozwiązania, które mogą nam w tym pomóc. Mowa o wysuwanych koszach na śmieci, które podzielono na kilka komór. Zajmują niewiele miejsca (mieszczą się w szafce pod zlewem), a przy tym pozwalają na higieniczne segregowanie śmieci w domu. To pozwala zachować porządek oraz jest bardzo wygodne.

Zobaczcie jakie to łatwe:

Kosz główny 20 litrów plus 2 komory mniejsze np. na plastik i szkło to idealne rozwiązanie dla singla lub pary:

Segregowanie śmieci w domu
Eco-Market
Segregowanie śmieci w domu
Eco-Market

Dla dużej rodziny przeznaczono kosze większe (34 l oraz dwa pojemniki po 17 l), które także zmieszczą się w standardowej kuchennej szafce:

Segregowanie śmieci w domu
Eco-Market

Gdyby ktoś jednak upierał się na rozdzielanie śmieci recyclingowych przy śmietniku są szafki tylko z dwoma komorami na odpady mieszane i podlegające recyclingowi: i wtórne.

Segregowanie śmieci w domu
Eco-Market
Segregowanie śmieci w domu
Eco-Market

 

 

 

 

 

 


Zdjęcia koszy do segregacji pochodzą ze sklepu Eco-Market.

Znacie jakieś inne pomysły na wygodne i bezproblemowe segregowanie śmieci w domu?

Komentarze:

comments

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *