Dziś przedstawiamy Wam potrawy, które mogą zagościć na Waszym stole podczas świąt Bożego Narodzenia, a które powstały zgodnie z zaleceniami, których należy przestrzegać podczas postu dr Ewy Dąbrowskiej. Dania są pozbawione nabiału, tłuszczu, węglowodanów, ale z pewnością nie brakuje im smaku. Możecie spożywać je wspólnie z rodziną, bo smakują wybornie 😉
3 propozycje zup
Brokułowa. Z włoszczyzny i ulubionych przypraw (majeranek, ziele angielskie, pieprz, sól, liść laurowy, lubczyk, koperek) przygotowujemy bulion warzywny. Dodajemy do niego świeże liście szpinaku oraz różyczki brokuła, a następnie blendujemy na zupę-krem. Aby ten zielony przecier nabrał wyrazistego smaku posypujemy go obficie liśćmi roszponki oraz pokrojonym selerem naciowym. Dodatkowo możemy przyozdobić liśćmi mięty.
Zupa chrzanowa. Z pora, pietruszki (korzenia), 2 cebul i selera gotujemy wywar warzywny z ulubionymi przyprawami (majeranek, ziele angielskie, pieprz, sól, liść laurowy, lubczyk, koperek). Dodajemy do niego tartą dużą marchew i kawałek tartej cukinii, a następnie podgotowujemy. Na koniec doprawiamy 3 łyżkami świeżo startego chrzanu i szczypiorkiem.
Bulion z makaronem z marchewki i kapusty. Włoszczyznę gotujemy na bulion doprawiając przyprawami do smaku (majeranek, ziele angielskie, pieprz, sól, liść laurowy, lubczyk, koperek). Podajemy z ugotowaną tartą marchewką i poszatkowaną kapustą białą, które przypominają makaron nitki. Doprawiamy mieszanką rozgrzewających przypraw (imbirem, kolendrą, pieprzem cayenne).
6 szybkich do przygotowania surówek
Kolorowa surówka. W jej składzie: czerwona kapusta, żółta papryka, świeży ogórek zielony, jedno jabłko, 2 laski selera naciowego. Doprawiamy szczypiorkiem i natką pietruszki.
Mix sałat. Do mieszanki sałat dodajemy pomidorki koktajlowe, świeży ogórek oraz żółtą paprykę. Przyprawiamy ziołami prowansalskimi, szczypiorkiem i kiełkami np. jarmużu.
Sałatka ze szpinaku. Do świeżych liści szpinaku dodajemy grillowane plasterki cukinii, tartą białą rzodkiew oraz kiszony seler pokrojony w kostkę.
Orzeźwiająca surówka z grejpfrutem. Do szatkowanej czerwonej kapusty dodajemy tartą marchew, odrobinę startego imbiru i pokrojonego w kostkę grejpfruta.
Mix sałat z kiszonkami. Do sałaty (roszponki, rukoli) dodajemy pokrojone w kostkę kiszone buraki i kiszoną marchewkę. Doprawiamy ulubioną mieszanką przypraw.
Zielona sałatka. Do miski wkrajamy seler naciowy, kiszone i świeże ogórki oraz szczypiorek. Doprawiamy pieprzem i bazylią.
3 dania na ciepło
Grillowana cukinia z twarożkiem. Cukinię przekrajamy na pół, doprawiamy na ostro i grillujemy. Kalafior blendujemy z cząstką cytryny. Płaty cukinii przyozdabiamy tak powstałym twarożkiem z kalafiora oraz siekanym szczypiorkiem i rzodkiewką.
Gołąbki. Płaty kapusty wygotowujemy. Farsz przygotowujemy ze zblendowanej papryki i brokułów doprawionych cebulą, czosnkiem i ostrą papryką. Nadzieniem wypełniamy płaty kapusty i zawiązujemy na kształt gołąbków. Wkładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy przecierem pomidorowym własnej roboty. Pieczemy około 20-30 minut. Przed podaniem gołąbki ozdabiamy kiełkami rzeżuchy. Można podawać je także z puree z kalafiora.
Lasagne z cukinii. Cukinie kroimy na bardzo cienkie plasterki i wykładamy nimi naczynie żaroodporne. Następnie smarujemy przecierem pomidorowym własnej roboty i układamy plasterki pomidorów. Następną warstwę będą stanowić: przecier pomidorowy oraz zblendowane z przyprawami różyczki brokuła. Warstwy powtarzamy na zmianę. Każdą z nich solimy, pieprzymy, możemy też przyprószyć sprasowanym czosnkiem lub cebulką. Na samej górze przecier pomidorowy posypujemy suszonym czosnkiem, oregano i pieprzem. Lasagne pieczmy w piekarniku na niskich obrotach około 30 minut. Po wyjęciu z piekarnika posypujemy liśćmi świeżej bazylii.
3 dania na zimno
Wrapy. Płaty kapusty, które będą robić za wrapy można lekko sparzyć. W płatach umieszczamy poszatkowaną kapustę biała, kawałki pomidora, świeżego ogórka, papryki i cebuli. Doprawiamy przecierem pomidorowym własnej roboty ze zblendowanym czosnkiem i ostrą papryką.
Faszerowane pomidory. Warzywom odcinamy “pokrywy” i wydrążamy je w środku. Faszerujemy je tartą białą rzodkiewką wymieszaną z niewielką ilością pokrojonego ogórka kiszonego oraz ze świeżym ogórkiem. Całość posypujemy kiełkami np. jarmużu.
Burgery warzywne. Kotleciki przygotowujemy z podgotowanego kalafiora zblendowanego z cebulką. Dodajemy do niego trzy tarte marchewki i pietruszkę silnie doprawiając solą, pieprzem, ostrą papryką, wybranymi ziołami. Z powstałej masy formujemy kotlety, które pieczemy w piekarniku 30-40 min.
2 owocowe desery
Mus z marchewki. Marchewkę blendujemy na gładki mus. Dodajemy do niej pokrojonego na malutkie cząstki grejpfruta i posypujemy cynamonem.
Pieczone jabłka. Jabłka wydrążamy w środku. Środek wypełniamy musem (blendujemy miąższ z jabłka z dodatkiem kiwi i grejpfruta). Jabłka pieczemy około 20-30 minut, polewamy odrobiną soku z cytryny. Możemy też przybrać liśćmi świeżej mięty.
2 koktajle z wyciskarki do soków
jabłko + szpinak + plasterek cytryny+ imbir
marchew + jabłko + grejpfrut + seler naciowy
Życzymy smacznego! 🙂 🙂 🙂
O poście Ewy Dąbrowskiej możecie poczytać także tutaj:
Post Dąbrowskiej przepisy na imprezę/grilla
Przepisy na soki i koktajle na poście Ewy Dąbrowskiej
Post Dąbrowskiej dania na Wigilię
Obawiam się,że z moim mężem może nie przejść taka dieta. 😉 Bardzo ciekawe.
samcznie i kolrowo ja bardzo lubie sałatki
Och, post dr Dąbrowskiej to zbawienie dla nas w tym 21 wieku, pełnych przetworzonego jedzenia pozbawionego wartości! Świetne przepisy, wiele potraw, na ciepło i na zimno. Na pewno każda osoba poszcząca znajdzie tutaj dla siebie coś smakowitego. Ja preferuje dania na ciepło, jak gołąbki czy lasagna z cukinii, bo ogrzewa mnie to i mam wrażenie, że się bardziej najadam! Dzięki za mega wartościowy wpis!