Czym karmić małe kotki?

Czym karmić małe kotki
Czym karmić małe kotki

Już Was informowaliśmy o tym, że w naszym gospodarstwie oprócz rybek (NEONKI W NASZYM AKWARIUM) pojawili się nowi domownicy i to w liczbie mnogiej. O kotkach pisaliśmy w artykule (CO KUPIĆ DLA KOTA). Maluchy zostały dosłownie zdjęte z drzewa. Były schorowane i zabiedzone. Na szczęście po wczesnych traumatycznych przeżyciach świetnie się zaadoptowały w naszym domu. Szaleństw i zabaw nie ma końca. A żeby miały siłę na dokazywanie trzeba było zacząć zdrowo je odżywiać. Stanęliśmy przed nie lada dylematem nie mając żadnego doświadczenia w opiekowaniu się młodymi kociakami. Na szczęście jadły już samodzielnie, a z pomocą przyszedł nam weterynarz, który udzielił kilku ważnych wskazówek.

Kociaki mają ogromny apetyt, ale niewielkie żołądki, dlatego karmimy je często i różnorodnie.

Mleko  

Wydawało nam się podstawą diety maluszków. Okazało się jednak, że nie powinno być głównym posiłkiem kociąt, a co najwyżej przysmakiem. To dlatego, że wraz z ich wiekiem spada aktywność enzymu laktazy trawiącego laktozę. Wówczas spożywanie nabiału może powodować problemy z trawieniem. Nasze maluchy piły mleko sporadycznie, jednakże bardzo je lubią, więc nie mamy serca, by im go odmówić.

Mięso i ryby

Koty z natury są mięsożernymi drapieżnikami żywiącymi się w swoim naturalnym środowisku gryzoniami, ptaszkami i ich jajami. Białko i tłuszcz zwierzęcy to dla ich organizmu najlepsze pożywienie. Aby zaspokoić te potrzeby podajemy im mięso oraz ryby. Staramy się, aby były to produkty surowe, ponieważ gotowane czy pieczone mają mniej substancji odżywczych. Najbardziej smakuje im pierś z indyka oraz filet z dorsza. To co nas zdziwiło to fakt, że wątróbka tak uwielbiana przez wszystkie koty świata, w misce naszych kociaków może leżeć długo nietknięta. To wielka szkoda, bo podroby (serca oraz żołądki) działają korzystnie na pracę kocich serduszek i trwałość ich ząbków. Mięso podajemy razem ze skórkami, chrząstkami, żyłkami, błonkami czy tłuszczem, bo tego właśnie potrzebują zwierzaki. Świeże mięso dostarcza im tauryny niezbędnej dla prawidłowego wzroku i zdrowego serca oraz kwasów tłuszczowych i witaminy A.

Czym karmić małe kotki

Karmy suche i mokre

Staramy się urozmaicać pokarm, by uniknąć zarówno niedoborów jak i przedawkowania niektórych składników odżywczych. Dlatego podajemy im zbilansowane karmy suche oraz mokre. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta karm, co daje duże możliwości wyboru, ale też i nastręcza problemów z podjęciem decyzji.

Suche chrupki są wygodne i tanie. Nie jest to jednak najzdrowszy pokarm, dlatego nie powinny dominować w diecie. Trzeba uważać, by nie zwilgotniały czy zjałaczały pod wpływem promieni słonecznych. Wówczas tracą walory smakowe i odżywcze. To produkty wysokoenergetyczne, jednak stosując takie pożywienie trzeba pilnować, by koty spożywały wystarczającą ilość wody niezbędnej do strawienia suchego pokarmu. Nasze kociaki suche chrupki uwielbiają, ale tylko te dobrej jakości. To samo tyczy się kamy mokrej: pasztetów, mielonki, kawałków w sosie lub galaretce. Takie dania są bardziej aromatyczne i mniej przetworzone, więc maluchy zajadają je z wielkim smakiem.

Czym karmić małe kotki

Wśród tylu rodzajów karm są produkty gorszej i lepszej jakości. Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszych pupili to nie powinniśmy podawać im pożywienia, w którego skład wchodzą: uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (bo nie wiadomo co to jest, prawdopodobnie pochodzą z utylizacji mięsa – mogą to być wymiona czy martwe płody!), zboża, rośliny (szczególnie strączkowe), oleje roślinne, duże ilości błonnika. Dodatkowo warto się wystrzegać: chemicznych konserwantów, chemicznych przeciwutleniaczy, barwników, aromatów (naturalnych i sztucznych), stabilizatorów, cukru i innych słodzików oraz produktów mlecznych. Masowi producenci trują nasze zwierzaki pełnoziarnistą pszenicą, glutenowymi mączkami, skrobią kukurydzianą, drożdżami i innymi wypełniaczami. Do karm dla kotów trafiają odpady z przemysłowej produkcji żywności takie jak zużyty do smażenia olej czy wymiona.

Kociaki do pierwszego roku życia są na etapie intensywnego wzrostu i rozwoju młodych organizmów. Powinny być karmione często i zdrowo. W ich diecie nie powinno zabraknąć mięsa, tłuszczu i podrobów, żółtek jaj kurzych lub przepiórczych, mięsa ryb, tauryny, wapnia, oleju z ryb, dodatkowych minerałów i witamin. Aby rosły jak na drożdżach potrzebują dużo białka, czyli substancji budulcowej. Mają też bardzo wrażliwy układ pokarmowy, dlatego nie powinno się na nim eksperymentować lub zaśmiecać go niezdrową karmą.

Mieliśmy szczęście, że po kilku mało udanych próbach z saszetkami trafiliśmy na produkty Monge, które od razu posmakowały obu mruczydłom. W produktach dominuje mięso, występują witaminy oraz prebiotyki, które nadzorują prawidłowy rozwój flory jelit. Pozbawione są glutenu, który zaśmieca większość karm znanych producentów, którzy wytwarzają karmy na masową skalę. Nie występują w nich żadne sztuczne barwniki, konserwanty i ulepszacze. To produkty, które są przeciwieństwem karm szeroko dostępnych czyli przemysłowych.

Czym karmić małe kotki

Komentarze:

comments

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *