Wiele osób planuje post Ewy Dąbrowskiej dopiero po świętach, a nawet dopiero po sylwestrze, gdyż podejrzewa, że ciężko będzie się oprzeć smakołykom, które zagoszczą na stołach. Są jednak tacy, którzy poszczą w grudniu i specjalnie im dedykuję ten wpis. Gratuluję odwagi i siły woli oraz podpowiadam przepisy, które sprawią, że Wasza Wigilia będzie i smaczna i zdrowa. Może uda Wam się przekonać do tych dań całą rodzinę. W końcu Wigilia powinna być postna 😉
Zupy wigilijne
Polska dzieli się na regiony, w których na Wigilię podaje się barszcz czerwony z uszkami lub zupę grzybową. Obie zupki można przygotować w postnej wersji:
Barszcz czerwony. Składniki: 4 duże buraki, 3 marchewki, korzeń pietruszki, ćwiartka selera, duża cebula, liść kapusty, 2 szklanki zakwasu z buraków przygotowanego wcześniej. Przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, pieprz świeżo zmielony, sól himalajska, 2 ząbki czosnku. Sposób przygotowania: Wszystkie warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka, zalewamy wodą (około litra) i doprawiamy wszystkimi przyprawami oprócz czosnku. Gotujemy około 30 minut aż warzywa staną się miękkie. Następnie dodajemy czosnek i zakwas buraczany, podgotowujemy i odstawiamy na noc, żeby smaki i zapachy się wymieszały. Przed podaniem wyjmujemy z niego warzywa. Zamiast uszek podajemy kalafior ugotowany na parze, który świetnie będzie imitował uszka czy pierogi, a na dodatek będzie pysznie smakował. Gorące różyczki kalafiora zalewamy podgrzanym barszczem. Zupę możemy doprawić świeżą natką pietruszki.
Zupa grzybowa. Składniki: włoszczyzna (marchew, seler, korzeń pietruszki, liść kapusty), jedna cebula, 20 g suszonych grzybów np. prawdziwków. Przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, pieprz świeżo mielony, sól himalajska. Sposób przygotowania: Włoszczyznę gotujemy na warzywny bulion doprawiając przyprawami oraz suszonymi grzybami. Cebulę prażymy na ogniu i wrzucamy do zupy, którą łącznie gotujemy na małym ogniu około 2 godziny. Zamiast uszek lub makaronu: zupa grzybowa będzie przepysznie smakować z gotowanymi pieczarkami lub innymi grzybami. Można je pokroić na ćwiartki lub gotować w całości aż będą miękkie. Zalać bulionem grzybowym, doprawić szczypiorkiem lub natką pietruszki.
Dania wigilijne
Bigos. Składniki: kilogram kiszonej oraz kilogram zwykłej kapusty, 2 kwaśne jabłka, garść wędzonych śliwek, 50 g grzybów suszonych np. borowików, 2 cebule, kilogram marchwi. Przyprawy: ziarna pieprzu, ziele angielskie, goździki, liście laurowe, majeranek, kminek, tymianek, kolendra, sól himalajska. Sposób przygotowania: kapustę kiszoną i zwykłą szatkujemy i wrzucamy do dużego gara, zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu godzinkę. Następnie dodajemy pokrojoną drobno marchew i cebulę, moczone kilka godzin grzyby oraz starte jabłka. Doprawiamy i gotujemy na wolnym ogniu mieszając co kilka minut, aby bigos się nie przypalił. Pod koniec dodajemy wędzone śliwki. Intensywniejszy smak uzyskamy jedząc bigos na drugi dzień po przygotowaniu.
Kalafiornica ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Składniki: główka kalafiora, kilka rzodkiewek, szczypiorek, świeża mała cebulka. Przyprawy: pieprz, sól himalajska, świeża bazylia, odrobina suszonego czosnku. Sposób przygotowania: kalafior gotujemy, drobno posiekaną cebulkę prażymy, a następnie dodajemy do niej posiekany kalafior. Danie doprawiamy przyprawami, układamy na talerzu, a po ostygnięciu posypujemy siekanym czosnkiem, rzodkiewką i świeżą bazylią.
Nadziewane papryki. Składniki: 3 świeże czerwone papryki, 6 różyczek brokuła, 6 pomidorów, pół cebulki. Przyprawy: czosnek, świeżo zmielony pieprz, sól, oregano, zioła prowansalskie, papryka wędzona. Sposób przygotowania: cztery pomidory blendujemy z solą, pieprzem i odrobiną czosnku aż powstanie gładka masa imitująca koncentrat pomidorowy. Paprykom ucinamy główki i pozbywamy się gniazd nasiennych. Brokuł gotujemy na parze, szatkujemy, mieszamy z pokrojonymi drobno dwoma pomidorami, cebulką i przyprawami. Papryki smarujemy wewnątrz koncentratem pomidorowym oraz wykładamy gotową pastą brokułową. Pieczemy 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Cukinia z patelni. Składniki: 2 cukinie, 200 g pieczarek, 2 cebulki, kilka różyczek kalafiora, 4 ogórki kiszone. Przyprawy: sól himalajska, pieprz mielony. Sposób przygotowania: cukinię kroimy w talarki, pieczarki i cebulki w kostkę. Wszystko prażymy w woku przyprawiając do smaku. Podajemy ze startym ogórkiem kiszonym.
Kalafior w sosie po grecku. Ryba po grecku jest jednym z tradycyjnych wigilijnych dań. Zamiast miruny czy mintaja można użyć zblanszowane różyczki kalafiora. Składniki: kalafior, 3 duże marchwie, kawałek selera, dwie pietruszki, 2 cebule, 1,5 kg pomidorów. Przyprawy: sól himalajska, świeżo zmielony pieprz, słodka papryka, ostra papryka, natka pietruszki, por. Sposób przygotowania: kalafior blanszujemy na parze. Jarzyny trzemy na tarce na grubych oczkach i dusimy z dodatkiem szklanki wody w woku aż zmiękną, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulkę. Pomidory miksujemy na koncentrat pomidorowy, dodajemy do warzyw, przyprawiamy. Kalafior polewamy powstałym sosem i przystrajamy natką pietruszki oraz obrączkami pora. Danie można jeść na ciepło i na zimno.
Świeże sałatki
Rukola w roli głównej. Do rukoli dodajemy pomidorki koktajlowe przekrojone na pół, aby puściły soki oraz listki świeżej bazylii. Ostry smak rukoli, kwaskowatość pomidorków oraz charakterystyczny smak bazylii sprawią, że nie trzeba będzie dodawać żadnych przypraw, aby sałatka była smaczna i zdrowa.
Jarmuż w kolorowej odsłonie. Ta sałatka ma być kolorowa, a co za tym idzie apetyczna. Do jarmużu dodajemy posiekaną fioletową cebulkę, startą na tarce białą rzodkiew, pociętą w paski żółtą i czerwoną paprykę. Dressing wykonamy z soku z kiszonej kapusty rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:1. Dodajmy do niego odrobinę pieprzu i oregano, aby dodać jej pikanterii.
Kapusta pekińska ze świeżymi dodatkami. Do kapusty można dodać świeży ogórek pokrojony w plastry, czerwoną papryka w cząstkach, oraz listki świeżej bazylii. Aby dodać surówce charakteru, polejmy ją sokiem z cytryny i ozdóbmy siekanym porem.
A do picia kompociki
Kompot z suszu. Ze względu na to, że na poście Ewy Dąbrowskiej nie można spożywać większości owoców lub tylko w ilościach dekoracyjnych wykonajmy kompot z suszu ze śliwek z aromatycznymi dodatkami. Składniki dodatkowe: suszona pomarańcza, suszona cytryna, suszone jabłka. Z przypraw polecam goździki i szczyptę cynamonu. Suszone owoce najpierw moczymy przez noc w wodzie, a następnie gotujemy aż będą miękkie (około kwadransa) i doprawiamy.
Kompot jabłkowy. Składniki: dwa kilogramy słodkich jabłek, cząstki cytryny, świeża mięta. Jabłka kroimy na cząstki, wrzucamy do garnka, zalewamy 1.5 litra wody i gotujemy na wolnym ogniu aż owoce będą bardzo miękkie. Następnie studzimy, dodajemy dużo liści świeżej mięty oraz plasterek cytryny. Dodatki urozmaicą i orzeźwią smak.
Życzymy Wam smacznego! 🙂
O poście Ewy Dąbrowskiej możecie poczytać także tutaj:
Post Dąbrowskiej przepisy na imprezę/grilla
Przepisy na soki i koktajle na poście Ewy Dąbrowskiej
Post Ewy Dąbrowskiej – potrawy świąteczne – 19 przepisów
Ale pyszności
Wigilia aż się prosi o zdrowe, bezmięsne i lekkie potrawy. Gorzej jest później, jak wjeżdżają na stół słodkości, albo kolejnego dnia, kiedy już w większości domów króluje mięso.