Patent żeglarski – co warto wiedzieć?

mlodziezowy kurs zeglarski

Żeglarstwo staje się coraz bardziej popularne. Kojarzone kiedyś tylko ze sportem elitarnym staje się sposobem na życie i pasją wielu ludzi. Coraz więcej żeglarzy przyjeżdża na Mazury aby popływać na Wielkich Jeziorach i zwiedzić jak najwięcej otaczających terenów. Jak dołączyć do żeglarskiego grona? Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia jachtu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak uzyskać patent żeglarski?

Patent żeglarski możemy uzyskać zapisując się na szkolenie żeglarskie. Kursy i szkolenia żeglarskie powinny być prowadzone zgodnie z zaleceniami oraz programem Polskiego Związku Żeglarskiego. Jak wybrać dobre szkolenie żeglarskie? Warto zwrócić uwagę w jaki sposób organizator dobiera załogi jachtów. Jeśli chcemy zapisać na rejs nastolatka w wieku 14-15 lat to dobrze by było, jakby właśnie w takiej grupie wiekowej znalazł się na swojej łodzi. Dlaczego? Chodzi o swobodę, młodzi ludzie najlepiej czują się w gronie rówieśników. Nauka wtedy jest przyjemna a załoganci miło spędzają razem wakacyjny czas. To samo dotyczy osób dorosłych. Nauka będzie najbardziej efektywna, jeśli każdy trafi do odpowiedniej grupy wiekowej.

instruktor-zeglarstwa

Przy wyborze odpowiedniej szkoły żeglarskiej należy również zwrócić uwagę czy posiada ona odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. Organizator takiego rejsu powinien być wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i posiadać certyfikat ubezpieczenia turystycznego. Warto sprawdzić również opinie klientów na temat danej firmy. Internet może okazać się pomocny, na forach internetowych i portalach społecznościowych z pewnością znajdziemy wiele opinii na temat danej szkoły żeglarskiej. Dobre szkolenie żeglarskie powinno obejmować naukę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Najlepiej jeśli instruktorzy posiadają już doświadczenie w prowadzeniu tego typu rejsów oraz szkoleń.

Co daje patent żeglarski?

Patent żeglarski to uprawnienia pozwalające na samodzielne prowadzenie jachtu na wodach śródlądowych i morskich. Jeśli więc chcemy zabrać grupę znajomych czy rodzinę na pokład jachtu będziemy potrzebowali takich uprawnień. Podczas czarteru jachtu będziemy mieli obowiązek okazać dokument uprawniający do prowadzenia danej jednostki wodnej, bez okazania dokumentu jacht nie zostanie wypożyczony. Prowadzenie jachtu samodzielnie to duże wyzwanie, które daje mnóstwo satysfakcji. Posiadając patent żeglarski nie musimy zapisywać się na zorganizowany grupowy rejs. Możemy pływać w dowolne miejsca, samemu wyznaczając trasę, godziny wypłynięcia i długość postoju.

Ile lat trzeba mieć, aby zdobyć uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtem?

Patent żeglarski można uzyskać już od 14 roku życia. Młodzi ludzie bardzo szybko przyswajają wiedzę i umiejętności żeglarskie. Często bardzo angażują się w żeglarstwo i staje się ono ich pasją na całe życie.

patent-zeglarski

Jaka jest cena patentu żeglarskiego?

Cena patentu żeglarskiego zależy głównie od formy i długości szkolenia. Jeśli zależy nam na dokładnej nauce to najlepiej wybrać wędrowny obóz szkoleniowy na Mazurach. Takie rejsy najlepiej uczą żeglarstwa. Pływania w ciągu dwóch tygodni jest bardzo wiele, trafiamy również na różne warunki atmosferyczne. W trakcie przebywania na lądzie jest czas na naukę teorii i węzłów. Mazurskie Jeziora są dobrze oznakowane i przestronne, dzięki temu stanowią dobre miejsce na naukę manewrów.

Wielu polskich żeglarzy zaczynało właśnie na Mazurach. Cena dwutygodniowego rejsu to około 2.000 – 2.500 zł. W tej kwocie powinno być zawarte pełne wyżywienie, zakwaterowanie na jachtach i opłaty portowe, paliwowe, ubezpieczenie NNW. Najczęściej cena kursu nie obejmuje opłaty za egzamin na patent żeglarza. Cena egzaminu to 125 zł dla uczniów i studentów, oraz 250zł dla pozostałych osób.

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita zaprasza na rejsy szkoleniowe. Posiadamy doświadczenie w organizacji młodzieżowych kursów żeglarskich dla różnych grup wiekowych – sprawdź ofertę PuntoVita. Nasza kadra instruktorska posiada wysokie kwalifikacje. Podczas dwutygodniowego rejsu nauczymy Cię wszystkiego co niezbędne do samodzielnego prowadzenia jachtu. Nauka manewrów będzie odbywała się od podstaw tak, aby nawet osoby początkujące mogły swobodnie przyswoić całą wiedzę. Na naszym rejsie wysłuchasz również ciekawych wykładów z teorii żeglowania, meteorologii, ratownictwa, locji śródlądowej i wielu innych.

Taka wiedza będzie weryfikowana na egzaminie na patent żeglarski. Na nasze obozy żeglarskie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie wymagamy żadnego doświadczenia w żeglowaniu. Razem z nami postawisz swoje pierwsze kroki na jachcie. Załogi dobierzemy pod względem grupy wiekowej tak, aby każdy czuł się w pełni swobodnie w swojej grupie rówieśniczej. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, dołącz do załogi PuntoVita już teraz!

Komentarze:

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *