Jak działa dysk hybrydowy SSHD – HDD i SSD w jednym laptopie

Jak działa dysk hybrydowy SSHD – HDD i SSD w jednym laptopie

Komputery z dyskiem SSD zyskują coraz większą popularność, gdyż są szybkie i wydajne. Z kolei tradycyjny dysk talerzowy HDD ma większą pojemność i niższą cenę. Który warto wybrać? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, ale ciekawym rozwiązaniem może być też dysk hybrydowy. Dlaczego? Dowiesz się z tekstu poniżej.

Dysk hybrydowy – połączenie zalet SSD i HDD

Tradycyjne dyski HDD są bardzo pojemne, z kolei nowoczesne SSD są szybkie, ale nadal drogie. Możesz też zdecydować się na dysk hybrydowy, czyli połączenie jednego i drugiego. SSHD, czyli napęd hybrydowy, to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala wykorzystać zalety dysku twardego z pamięcią półprzewodnikową.

Z kolei dyski hybrydowe są na rynku od 2007 roku – pierwsze dysponowały pojemnością jedynie 128 MB lub 256 MB. Warto się nimi zainteresować, bo zapewnią większą pojemność i lepszą wydajność, ale w przystępnej cenie. Są one znacznie tańsze niż dyski SSD, a ich podstawę stanowią tradycyjne dyski HDD. Pamięć półprzewodnikowa odpowiada za szybkość jego działania.

Duży wybór rozwiązań hybrydowych

Na rynku jest wiele nowoczesnych rozwiązań hybrydowych – warto starannie wybrać nowy dysk. W komputerze można zamontować dwa napędy – dysk twardy i SSD. Częstszym rozwiązaniem jest drugi typ napędów hybrydowych – w jednej obudowie znajduje się dysk tradycyjny HDD oraz wspomagająca pamięć półprzewodnikowa. Układ sterowania odpowiada za jego optymalizację.

Uczy się i zapamiętuje, z których danych użytkownik najczęściej korzysta – następnie są one umieszczane w pamięci flash. Zapewnia większą wydajność i szybkość, skraca czas uruchamiania programów i samego komputera. Warto też zapamiętać, że lepsza szybkość odczytu zależy od ilości współpracującej pamięci flash.

Aby odczuwalnie poprawić szybkość uruchamiania systemu operacyjnego i najczęściej używanych aplikacji, warto rozważyć zakup dysku hybrydowego SSHD. Więcej o zaletach i działaniu tego rozwiązania przeczytasz na blogu Lenovo Zone: https://lenovozone.pl/blog/poznajmy-technologie-jak-dziala-dysk-hybrydowy/

Komentarze:

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *