Choć nie jesteśmy tego świadomi, to z chmury obliczeniowej korzystamy o wiele częściej, niż nam się to wydaje. Na przykład, gdy wysyłasz wiadomości, oglądasz telewizję, czy przechowujesz zdjęcia i pliki, to możesz być pewien, że korzystasz z chmury. Jednak chmura obliczeniowa jest też idealnym rozwiązaniem dla firm, małych, jak i dużych, które za jej pomocą mogą zacząć korzystać z rozwiązań, które do tej pory były dla nich z wielu powodów nieosiągalne.
Chmura, chmurze nierówna, to znaczy, że nie wszystkie chmury są takie same, i nie każdy jej rodzaj jest właściwy dla każdej firmy. Ale to bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu możesz wybrać ten rodzaj chmury, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.
Wśród chmur obliczeniowych można wyszczególnić jej kilka rodzajów:
- chmura publiczna – należy ona do zewnętrznych dostawców usług w chmurze, które je obsługują, oraz dostarczają zasoby obliczeniowe, takie jak serwery i storage, oczywiście za pośrednictwem internetu. Takie chmury dostępne są dla wszystkich użytkowników internetu, co oznacza, że pozwala ona równocześnie korzystać z niej różnej grupie ludzi, nawet takich, które znajdują się w różnych częściach globu.
- chmura prywatna – to rodzaj chmury obliczeniowej, która jest używana wyłącznie przez jedną firmę, lub jedną organizację. Pozwala ona w ten sposób ograniczać dostęp do danych, które są na niej przechowywane. Co za tym idzie, zwiększa się zarówno bezpieczeństwo korzystania z niej, jak i bezpieczeństwo danych, które są na niej przechowywane. Taka chmura może, ale nie musi fizycznie znajdować się w lokalnym centrum danych przedsiębiorstwa. Są firmy, które płacą zewnętrznym dostawcom usług za hostowanie ich prywatnej chmury. W przypadku chmury prywatnej zarówno usługi, jak i cała infrastruktura znajduje się w sieci prywatnej.
- chmura hybrydowa – jak łatwo się domyślić jest to połączenie chmury publicznej z prywatną, wraz z technologią, która pozwala na udostępnianie danych, oraz aplikacji między nimi. Chmura hybrydowa, łączy zalety chmury prywatnej i publicznej, zapewniając Twojej firmie zdecydowanie większą elastyczność, oraz więcej opcji rozwoju. Chmura hybrydowa pomaga również zoptymalizować dotychczas istniejącą infrastrukturę, zabezpieczenia oraz zgodność z regulacjami prawnymi.
Zalety chmury obliczeniowej – kluczem do Twojego sukcesu!
Chmura pozwala w szybki sposób zbudować przewagę konkurencyjną. Ciekawi Cię jakie są zalety chmury? Poniżej przedstawimy listę najpopularniejszych:
- pełna skalowalność – chmura jest na tyle elastyczna, że pozwala dostosować ilość zasobów do każdej sytuacji. Dzięki niej możesz wykorzystać dokładnie tyle zasobów, ile potrzebujesz. W trakcie rozwoju firmy, możesz bez problemu zwiększyć ilość dostępnej mocy obliczeniowej bez względu na region świata. Skalowanie jest również idealne dla firm, które mają zróżnicowane zapotrzebowanie na moc obliczeniową w zależności od różnych okresów (np. Wzrost ze względu na Black Friday)
- ograniczenie kosztów – jak już wspominaliśmy, gdy korzystasz z chmury odchodzą Ci wszystkie koszty związane z infrastrukturą, czyli np.: zakup maszyn, koszty wynajmu Data Center, czy prądu. Duża część obowiązków związanych z jej utrzymaniem przechodzi na dostawcę usług, a Twoi specjaliści mogą skupić się pozostałych działaniach, które korzystnie wpłyną na usprawnienie pracy w Twoje firmie. Pamiętaj też, że płacisz tylko za te zasoby, które wykorzystasz
- pełna dostępność – dostęp do danych masz z wielu urządzeń, również mobilnych, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że komunikacja, współpraca oraz przepływ informacji i pracy w firmie jest dużo bardziej skuteczne. Chmura obliczeniowa to również dostęp do nieograniczonej mocy obliczeniowej, która jest niezbędna do działania systemów.
- mobilność – jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pracują zdalnie, między innymi: handlowcy, sprzedawcy, kierowcy, oni wszyscy mają dostęp do bieżących firmowych danych, jedyne co jest niezbędne to połączenie z Internetem. Mobilność jest też bardzo ważnym aspektem, w sytuacjach krytycznych, gdy to sytuacja zewnątrz firmy, poniekąd zmusza firmy do przejścia na taki model pracy
- wysoki poziom bezpieczeństwa – to co jest bardzo istotne to bezpieczeństwo. Wszystkie informacje, które są w niej przechowywane są szyfrowane, co oznacza, że nie dostaną się one w niepowołane ręce. Dostęp do nich masz tylko Ty oraz osoby, którym je udostępnisz.
- backup – daje Ci spokój psychiczny, nie musisz się martwić, jak przypadkowo Ty lub któryś pracownik usunie jakieś dane, bez problemu będzie można je przywrócić
- wysoka wydajność chmury – centra obliczeniowe oferują moc, która jest nieosiągalna nawet dla najbardziej rozbudowanych serwerów dedykowanych. Będzie to dla Ciebie niezwykle wygodne rozwiązanie, które gwarantuje swobodę bez ryzyka niedostępności
- ochrona środowiska – w obecnych czasach bardzo dużo ludzi i coraz częściej firm wyznaje zasadę pro-eko, a chmura obliczeniowa doskonale wpasowuje się w ten trend. Chmura jest bowiem rozwiązaniem, które umożliwia ograniczenie emisji dwutlenku węgla, oraz wykorzystanie takich zasobów jak prąd, czy paliwo
Jak widać chmura to doskonałe rozwiązanie dla zarówno dla małych firm, których nie stać na duże zaplecze serwerów, oraz również tych, które są na rynku już wiele lat i są coraz bardziej świadome, współczesnych standardów, które powinna się spełniać w XXI wieku.
Jeśli Twoi pracownicy nie mają doświadczenia z chmurą warto skorzystać z pomocy firm, które się na tym znają. W ostatnim czasie pojawiło się ich sporo, ale dobrze jest wybrać taką, która ma bogate doświadczenie. Dla mnie taką firmą jest Transition Technologies PSC (https://ttpsc.com/pl/cloud/)