Wiaty śmietnikowe to niezbędne rozwiązania przy każdym domu oraz na osiedlu, ponieważ służą jako miejsce do przechowywania śmieci, a jednocześnie pozwalają zadbać o estetykę. Wiaty w postaci pomieszczeń zamykanych na klucz chronią też przed wyrzucaniem odpadów przez osoby trzecie do nie swoich śmietników.
Typy wiat śmietnikowych
Istnieje kilka rodzajów wiat śmietnikowych, co pozwala na dopasowanie ich zarówno do architektury budynku, stylu wykonania ogrodzenia, a także do wymagań mieszkańców. Główna kwestia odnosi się do materiału z którego są wykonane.
Zgodnie z tym wyróżnia się:
- Wiaty śmietnikowe stalowe;
- Wiaty śmietnikowe drewniane;
- Wiaty śmietnikowe murowane.
Wiaty śmietnikowe stalowe
Są to wiaty śmietnikowe wykonane z elementów stalowych, np. z paneli z blachy oraz części metalowych, zabezpieczonych przed zniszczeniem i korozją. Tego typu boksy na śmieci można kupić jako gotowe rozwiązania w różnych kolorach, co daje możliwość dopasowania do aranżacji przestrzeni domu lub też osiedla. Obecnie do najbardziej popularnych kolorów zalicza się: szary, czarny, brązowy i osłony śmietnikowe w okleinie drewnopodobnej.
Wiaty śmietnikowe drewniane
Jak sama nazwa wskazuje do ich wykonania stosuje się drewno, a dokładnie deski drewniane, które są odpowiednio impregnowane aby były odporne na zmienne warunki pogodowe, w tym działanie niskich temperatur. Często drewniane wiaty śmietnikowe mocuje się na stabilnej, metalowej ramie aby wzmocnić ich konstrukcję.
Na nowoczesnych osiedlach można spotkać wiaty śmietnikowe drewniane wykonane z deski kompozytowej, która wygląda bardzo estetycznie i dobrze komponuje się z nowoczesnym designem tego typu obiektów. Zaletą deski kompozytowej jest jej wytrzymałość i odporność na zmienne warunki pogodowe, dzięki czemu, mimo upływu lat, zachowuje nienaganny wygląd i nie wymaga konserwacji.
Wiaty śmietnikowe drewniane polecam kupować u polskich producentów, np https://www.wiatasmietnikowa.pl/wiaty-smietnikowe-z-drewna.html
Wiaty śmietnikowe murowane
Są to wiaty, które wykonuje się najczęściej na bazie słupków, do których dodawane są panele ogrodzeniowe. Tego typu rozwiązania spotyka się na ogół obok domów jedno i wielorodzinnych. Ich wadą jest wysoki koszt wykonania i pracochłonność.
Podział w zakresie wiat stosuje się także ze względu na rodzaj zadaszenia. Co istotne, z założenia wiata śmietnikowa może, ale nie musi być zadaszona. Jednak w przypadku wiat śmietnikowych dach jest bardzo praktyczny, ponieważ opady śniegu, deszczu czy promienie słoneczne nie wnikają do środka, co zapewnia wygodę i optymalne warunki do przechowywania odpadów.
Wyróżnia się następujące rodzaje dachów w wiatach śmietnikowych:
- Dachy z blachy ocynkowanej, które są najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Często używa się blachy trapezowej, która cechuje się wysoką trwałością, dzięki czemu na wiele lat zachowuje nienaganny wygląd.
- Dachy z dachówki, które są znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem i spotyka się je raczej w przypadku wiat znajdujących się obok domów jedno i wielorodzinnych. Dachówki stosuje się zazwyczaj wtedy kiedy wiata śmietnikowa ma konstrukcję murowaną, co wpływa na design i dobrze komponuje się z elewacją domu i innymi elementami aranżacji zewnętrznej budynku.