Prezenty urodzinowe w pracy – co wypada kupić koledze, a co szefowi?

prezenty urodzinowe w pracy
prezenty urodzinowe w pracy

W wielu firmach panuje zwyczaj kupowania prezentów urodzinowych dla kolegów/koleżanek z pracy. Często zrzutka robiona jest także na upominek dla szefa. Jesteśmy w komfortowej sytuacji, jeśli wiemy, czym dana osoba się interesuje lub o czym marzy. Gorzej, jeśli nie… Co wtedy? Gdzie szukać inspiracji na prezenty urodzinowe w pracy? Co kupić, żeby nikogo nie urazić?

Liczy się pamięć, ale i inwencja

Składka na prezent nie powinna być wysoka. Liczy się bowiem gest, szczególnie w firmach, w których jest niewielka rotacja pracowników, a współpracownicy się znają i lubią. Wtedy łatwiej też ustalić zainteresowania solenizanta czy jego potrzeby. Podarunek nie powinien być zbyt osobisty (np. bielizna), ani zbyt pospolity jak kalendarz czy kubek. Nie wypada także wręczać gadżetów firmowych, chyba że wiemy, że odbiorca je kolekcjonuje. Z pewnością warto  natomiast dołączyć kartkę z podpisami całej kadry lub przystroić biurko solenizanta w tym szczególnym dniu. Zależy to oczywiście od jego osobowości i wieku.

Gdzie szukać prezentów na każdą kieszeń? Z doświadczenia polecamy niezawodne Allegro ze specjalną zakładką Prezenty. Znajdziecie tam nie tylko propozycje na upominki dla współpracowników, ale także dla dziewczyny, teściowej czy na specjalną okazję jaką są chrzciny.

Dla koleżanki – prezenty urodzinowe w pracy

Koleżankom z pracy kupujemy często karty podarunkowe do drogerii, bilety do kina/teatru, a także symboliczne kwiatki/czekoladki/wino. Można zastanowić się nad książką związaną z wykonywaną pracą. Jednakże jeśli chcemy pokazać, że ją cenimy i lubimy – warto kupić prezent bardziej osobisty. Mogą to być perfumy, biżuteria lub nietuzinkowy gadżet taki jak stylowy barek na wino do nowego mieszkania czy organizer na biżuterię. Jeśli koleżanka ma poczucie humoru i dystans do siebie, można wręczyć jej obramowaną okładkę magazynu z jej zdjęciem. Przecież niejedna z nas chciałoby znaleźć się na pierwszej stronie Playboya czy Glamour 😉

prezenty urodzinowe w pracy

Dla kolegi – prezenty urodzinowe w pracy

Każdy mężczyzna będzie zadowolony z dobrego whisky czy innej flaszki. Z pewnością ucieszą go produkty spersonalizowane takie jak talerz z podobizną solenizanta czy kufel do piwa z jego imieniem i/lub ulubionym powiedzonkiem. Jeśli chcecie go zaskoczyć i pozwoli Wam na to budżet, można spełnić jego marzenie i wykupić karnet na jazdę subaru, kurs nurkowania lub lot w tunelu aerodynamicznym. Gadżeciarz ucieszy się też z magnetycznych sznurówek czy maszyny do popcornu imitującej piłkę nożną.

prezenty urodzinowe w pracy

Dla szefa/szefowej – prezenty urodzinowe w pracy

W przypadku wyboru prezentu dla szefa trzeba być bardziej ostrożnym. Podarunek powinien okazywać szacunek do przełożonego/przełożonej. Powinien być bardziej formalny i przede wszystkim dobrej jakości. Nawet jeżeli zdecydujemy się na kawę i czekoladki – powinny to być produkty klasy premium. Jeśli stosunki z szefem są oficjalne, warto podkreślić jego/jej pozycję w firmie oraz zdecydować się na neutralne, ale eleganckie akcesoria takie jak wizytownik z logotypem przedsiębiorstwa lub sztabka z jego credo/hasłem reklamowym.

W przypadku prezesa/właściciela warte rozważenia jest kupienie jego zdjęcia/portretu (obrazy na płótnie canvas) w stylowej ramie, które imitowałoby dzieło sztuki. Jeżeli uważacie za niestosowne na obrazie uwiecznić podobiznę – można zamieścić jego ulubione powiedzonko. Wśród zalecanych produktów jest także zestaw do picia whisky czy wina lub ekskluzywny voucher na degustację tych trunków.

prezenty urodzinowe w pracy

Jeśli natomiast zupełnie nie macie pomysłu na to, jakie wybrać prezenty urodzinowe w pracy, możecie zdecydować się na coś związanego z pełnionym stanowiskiem. Kierowca ucieszy się z kubka termicznego czy samochodowego uchwytu do telefonu. Pracownik biurowy z ergonomicznej podpórki pod plecy czy organizera na biurko. Przedstawiciel handlowy z powerbanku itd…


O prezentach pisaliśmy tutaj: Co kupić na parapetówkę? i tutaj: Co kupić bliskim, którzy mieszkają daleko?.

Jako prezent proponowaliśmy też subskrypcję boxów kosmetycznych: BeGlossy lub Naturalnie z pudełka.

Komentarze:

comments

4 komentarze

  • Wybór odpowiedniego prezentu praktycznie nigdy nie jest łatwy i fajnie, że powstają tak ciekawe artykuły podpowiadające na co ewentualnie zwrócić uwagę przy jego zakupie 🙂 Pracuję w domu, dlatego temat prezentów w pracy osobiście mnie nie dotyczy, ale być może wykorzystam jedną z tych propozycji przy zakupie prezentu dla bliskiej osoby 🙂

  • Lubię oddzielać pracę od życia towarzyskiego i ustanawiać mocną granice. Pewnie z zasiekami pod prądem. To jest męczące, te urodziny itp, a najgorsze to są zakładowe Wigilie. Kto to wymyślił?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *