Pięć kroków, aby zacząć oszczędzać

Pięć kroków, aby zacząć oszczędzać

Wydatki zawsze szybko rosną, a budowanie oszczędności może wydawać się marzeniem. Ale nawet niewielkie zmiany mogą później przynieść duże korzyści. Wykonaj te podstawowe kroki, aby wejść na drogę postępu w kierunku lepszej przyszłości finansowej.

Pierwszy krok – 1 procent

Postanów sobie przeznaczyć tylko jeden procent swoich dochodów na oszczędności w ciągu następnego miesiąca. W ten sposób przerzucisz ważną myślową zmianę: wcześniej byłeś kimś, kto nie oszczędzał na dłuższą metę, ale teraz się to zmieni i przejdziesz na drugą stronę. To kluczowa różnica, ponieważ o wiele łatwiej jest zwiększyć oszczędności, jeśli wypracujesz w sobie nawyk oszczędzania. Więc jakkolwiek skromny, zrób pierwszy krok.

Uzyskaj informacje na temat swojego budżetu

Możesz pomyśleć, że pozbawiasz się wolnej przestrzeni do oddychania, ale przyjrzyj się uważnie pieniądzom, które wydałeś w ciągu ostatniego miesiąca. Podziel każdy koszt na dwie kategorie: „potrzebujesz” i „chcesz”. Następnie przejrzyj swoje „potrzeby”. Czy na manicure umawiasz się do kosmetyczki, czy wykonujesz go samodzielnie w domu? Czy kawę robisz sam/sama w domu czy może kupujesz ją w kawiarni? Kanapki do szkoły / pracy przygotowujesz wcześniej w domu, czy może kupujesz? W piątek wieczorem zamawiasz pizzę czy kupujesz mrożoną? Jeśli zmniejszysz te dodatkowe, tak naprawdę niepotrzebne wydatki, stworzysz miejsce w budżecie na regularne oszczędzanie.

Inwestuj w „swoje przyszłe ja”

Każdego miesiąca płacisz regularne rachunki: telefon komórkowy, internet, pożyczkę studencką, czy czynsz. Dodaj kogoś innego do tej listy: „twoje przyszłe ja”. Kiedy traktujesz oszczędności jako obligatoryjne, znacznie łatwiej jest uznawać to za naprawdę ważne.

Zrób to automatycznie

Gdy już zorientujesz się, ile chcesz zaoszczędzić każdego miesiąca i będziesz mieć pewność, że zdobędziesz wystarczający dochód, aby osiągnąć ten cel, możesz skonfigurować automatyczne transfery pomiędzy kontem na które wpływają Twoje dochody na konta oszczędnościowe, na których będziesz oszczędzać. Automatyzując depozyty, możesz wyeliminować pokusę przekierowania swoich dodatkowych pieniędzy na inne rzeczy.

Działaj powoli i spokojnie

Oszczędzanie na wkład własny na dom, samochód, fundusz ratunkowy lub ciężko zarobione wakacje mogą wydawać się czymś nieosiągalnym. Pamiętaj jednak, że możesz zrealizować swoje najbardziej ambitne cele oszczędnościowe, pracując nad nimi stopniowo i stopniowo. Tworząc podstawowy nawyk oszczędzania i przestrzegając określonych, osiągalnych celów, położysz podwaliny pod postęp finansowy, które będziesz realizował przez całe życie.

Możesz też skorzystać z możliwości na osiągnięcie dodatkowego dochodu. Sporo ciekawych przykładów na oszczędzanie i zarabianie pieniędzy na promocjach znajdziesz na stronie JakOszczedzic.pl. Czasem osiągnięcie kilkuset złotych oszczędności okazuje się naprawdę niezwykle proste!

Komentarze:

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *