Olejowanie włosów cieszy się coraz większym zainteresowaniem kobiet w każdym wieku. Jedne zachwycone – bardzo sobie chwalą ten zabieg pielęgnacyjny. Inne – rozczarowane efektami – stanowczo odradzają. My wiemy, dlaczego nie każdemu ten zabieg służy i dziś tą wiedzą chcemy się z Wami podzielić.
Nie leć za tłumem jak ćma w ogień
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oleje do olejowania włosów trzeba dobrać indywidualnie do Twojego rodzaju włosów. To, że jeden z nich upiększyły czuprynę koleżanki, nie znaczy, że równie skutecznie podziała na Twoją. Skuteczność kuracji olejami nie zależy od koloru włosów czy stopnia ich kręcenia (jak błędnie myśli wiele osób). Ale po kolei.
Co to jest porowatość włosów i dlaczego jest taka ważna?
Pojedynczy włos zbudowany jest z łusek, które się na siebie nakładają. To oznacza, że w dużym powiększeniu jego budowa przypomina szyszkę. Łuski mogą ściśle przylegać do trzonu włosa lub być od niego odchylone. Przylegające łuski, czyli włosy niskoporowate są oznaką zdrowej kondycji włosa. Fryzura nie puszy się i nie elektryzuje, wygląda atrakcyjnie i lśniąco. Włosy, które są wysokoporowate to włosy zniszczone, suche, puszące się, ale łatwo się układające. Ich łuski są gwałtownie rozchylone na boki. Zatem to kondycja włosa powie nam jak wybrać oleje do olejowania
Jak stwierdzić, czy mam nisko czy wysokoporowate włosy?
Trycholog to lekarz, który bada kondycję włosów i skóry głowy. Rozwiązuje problemy oraz doradza jak zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się, wypadaniu czy rozdwajaniu końcówek. To on za pomocą wyspecjalizowanej aparatury – mikrokamer i mikroskopów może stwierdzić porowatość Twojej fryzury. Jest także domowa metoda (oczywiście mniej pewna), która daje pewien ogląd sytuacji. Wystarczy wrzucić swój włos do miski z ciepłą wodą. Jeśli po kilku minutach opadnie na samo dno, oznacza to, że włos jest zniszczony. Włosy zdrowe nie nasiąkną wodą i nie utoną, będą pływać na powierzchni.
Jak wybrać odpowiednie oleje do olejowania włosów?
Oleje do olejowania włosów dogłębnie je regenerują i odżywiają. Należy je odpowiednio dopasować do rodzaju zniszczenia fryzury. Jedne oleje składają się z małych, inne natomiast ze średnich lub dużych cząsteczek. I podążając tym tropem – duże cząsteczki w oleju najlepiej będą pasować do wysokoporowatych włosów, gdyż wypełnią luki. Analogicznie średnioporowate włosy chętnie przytulą średniej wielkości cząstki, a niskoporowate – małe cząsteczki olejku.
Stosowanie się do tej zasady jest o tyle istotne, że źle dobrane substancje mogą przetłuszczać włosy lub sprawią, że będą one obciążone lub napuszone.
Zatem przechodzimy do meritum. O właściwościach i zastosowaniach wymienionych poniżej olejów do olejowania włosów możecie przeczytać tutaj: www.olejowaniewłosów.info.
Jeśli Twoje włosy są niskoporowate, pokochają oleje do olejowania włosów:
- kokosowy
- archaidowy
- szafranowy
- rycynowy
- palmowy
- babassu
- masło shea
- cupuacu
Jeśli posiadasz włosy średniporowate, będą Ci wdzięczne za olejowanie olejem:
- migdałowym
- sezamowym
- ryżowym
- morelowym
- jojoba
- makadamia
- moringa
- z oliwek
- z awokado
Włosy bardzo zniszczone, czyli wysokoporowate, chętnie wchłoną oleje do olejowania włosów:
- winogronowy
- słonecznikowy
- arganowy
- wiesiołkowy
- lniany
- konopny
- sojowy
- kukurydziany
- marula
- z nasion czarnuszki
- z pestek dyni
- z pestek brzoskwini
Także dziewczyny, z tą wiedzą olejowanie będzie miłe i skuteczne!
Polecam Ci kosmetyki indyjskie Khadi: https://mojanatura.pl/80_khadi
O pielęgnacji włosów kręconych kosmetykami, które łączą w sobie 8 olejów do pielęgnacji, możecie poczytać TUTAJ.
1 komentarz