Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji [ZDJĘCIA]

jeziora plitwickie opinie
jeziora plitwickie opinie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedno z najchętniej i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Okazuje się, że nie plaże i nie kurorty nadmorskie są najpiękniejszą wizytówką tego kraju. Szczególnie dużo przyjeżdża tu Polaków, nasz rodzimy język jest o wiele częściej słyszany niż inne. Co takiego nas w nim zachwyca? Przecież w Polsce też mamy wiele parków narodowych. Jednak one nie cieszą się aż taką popularnością. Dlaczego?

Rys historyczny

Park Narodowy Jezior Plitwickich funkcjonuje od 1949 roku. To tu w Wielkanoc 1991 rozpoczęła się wojna o autonomię jugosłwiańskiej republiki chorwackiej z władzami Jugosławii. Park został odbity i włączony do terenów Chorwacji w 1995 roku. Działania wojenne niekorzystnie wpłynęły na przyrodę i okolicę. W tamtym czasie pretensje do niego zgłaszali także Serbowie mieszkający w Bośni i Harcegowinie (park jest usytuowany niedaleko granicy z tym państwem). Serbowie zamieszkiwali też te tereny pomimo tego, że były włączone do Chorwacji. Kłótnie o park wynikały z tego, że od zawsze wiedziano, że jest on istną żyłą złota, która przynosi co roku duże dyski.

Nienaruszona przyroda powala na kolana

Park znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To dlatego, że charakteryzuje się rzadko spotykaną różnorodnością roślinną (występuje tam ponad 1000 gatunków roślin). Jeziorka są tylko niewielkim elementem krajobrazu, dominują lasy i łąki (300 km²) z wszystkimi kolorami zieleni, jakie można sobie wyobrazić. Większość lasów to lasy bukowe, występują także jodły, świerki, sosny, klony i dęby. Co ważne, porośnięte tereny są częściowo zaminowane, a otaczają je domy noszące ślady wojny domowej. Ta informacja zrobiła na nas duże wrażenie. Z jednej strony oglądaliśmy naturę, która piękniejsza już być nie może. Baśniowy obraz zapierał dech w piersiach, szum wodospadów, gęsty, pachnący wilgocią las urzekał. Z drugiej strony mieliśmy świadomość, że te tereny spływają bratobójczą krwią.

Cud natury

Na terenie parku znajduje się 16 jezior krasowych zasilanych potokami i ponad 90 wodospadów. Zachwyt wzbudza przede wszystkim nieziemsko piękny, turkusowy, zielony, niebieski i nie wiem jeszcze jaki kolor wody (odcieni jest mnóstwo i z każdej perspektywy woda wydaje się być innej barwy). Tego nie da się zapomnieć: wysokich wodospadów, niebywale soczyście zielonej przyrody, możliwości spacerowania po (zaminowanych?) grotach skalnych. Park Narodowy Jezior Plitwickich to z pewnością miejsce, w którym można się zatracić. Krajobraz nieskażony działalnością człowieka przypomina raj na ziemi. Jeziorka są niewielkie i przedzielone wapieniem. Usytuowane na różnej wysokości, dlatego pomiędzy nimi natura stworzyła malownicze wodospady.

Wędrując ścieżkami parku raz się jest na dole, a raz na górze, wiec można je podziwiać z różnej perspektywy. Kryształowo czysta woda oraz białe dno odbijają promienie słoneczne, co jeszcze bardziej potęguje przejrzystość tafli wody i pozwala wykonać cudowne zdjęcia. Można także podziwiać ławice ryb, które pływają blisko towarzysząc turystom podczas spaceru. Po drodze zwiedzamy też jaskinie, niektóre dość rozległe i mroczne. Wchodzi się do nich na własną odpowiedzialność. Główna atrakcją turystyczną jest Wielki Wodospad, który mierzy aż 78 metrów wysokości – to największy wodospad Chorwacji.

Informacje praktyczne

Do parku prowadzą dwa wejścia. Organizatorzy przygotowali kilka tras zwiedzania, w zależności od stopnia trudności i długości dystansu. Najdłuższa trasa trwać może nawet do 8 godzin. Większość wycieczki przebywa się pieszo, część łodziami wycieczkowymi po jeziorze Kozjak (kilka statków 100-osobowych kursuje mniej więcej co kwadrans), a nawet kolejką czy busami (powrót). Te środki transportu są wliczone w cenę.

Ścieżki spacerowe oraz kładki/pomosty są wąskie, więc podczas zwiedzania należy zachować dużą ostrożność. Trzeba mentalnie przygotować się na tłumy turystów, którzy rozpychają się tam nawet poza sezonem letnim. Ceny wstępu są dość wysokie, dlatego warto wybrać się do parku na całodniową wycieczkę. Płatność możliwa jest tylko w kunach (walucie Chorwacji), ale obok czynny jest kantor. Warto pamiętać o nakryciach głowy, kremie z filtrem przeciwsłonecznym oraz zapasie wody i jedzenia. Nie wybierajcie się na tę wycieczkę w japonkach, szpilkach ani w sukieneczkach, bo trasa bywa wyczerpująca. Ubierzcie się wygodnie i bądźcie przygotowani na różne warianty pogodowe – upał, deszcz czy ochłodzenie. Warto wiedzieć, że na tak gęsto zalesionym terenie jest bardzo duża wilgotność powietrza. Niejednokrotnie na zmianę czuć upał i powiew chłodu z lasu.

Niestety (albo i stety) w parku obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. Dodatkowo zabrania się łowienia ryb, biwakowania czy palenia ognisk. Należy trzymać się wyznaczonych szlaków i tras, gdyż w przeszłości niesforni turyści nieprzestrzeganie zasad przepłacili życiem spadając ze skarpy w przepaść. Moim zdaniem teren nie jest przystosowany do wózków zarówno dziecięcych jak i inwalidzkich, chociaż niektórzy są innego zdania.

Jeśli przyjedziecie do parku autem należy doliczyć także koszt parkingu – około 70 kun za dzień (czyli jakieś 40 zł.)

I piękno i straszno

Dzikość przyrody z pewnością zachwyci Was o każdej porze roku. Marzę, by zobaczyć park jesienią, gdy drzewa przybiorą różne barwy. Chociaż i zimą może być ciekawie – podobno niektóre jeziorka przymarzają. Chętnie odwiedziłabym też inne parki tego typu, bo jest ich w Chorwacji aż osiem. Zachwyca mnie idea opiekunów parku, którzy pozwalają naturze żyć własnym życiem – nie ingerują w nią bardziej niż jest to konieczne. Dlatego jeziorka i wodospady z czasem zmieniają kształty! Z drugiej strony jest to miejsce jak z horroru. Nazwy jezior pochodzą od imion osób i zwierząt, które w nich utonęły, a było tego nie mało…

jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie jeziora plitwickie opinie


O zwiedzaniu Chorwacji pisaliśmy także tu: ZOBACZ ZDJĘCIA Z CHORWACJI

Chorwację możecie zwiedzić również na wycieczce z ITAKĄ.

Komentarze:

comments

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *