Jak zrobić drapak dla kota? DIY [zdjęcia]

jak zrobić drapak
jak zrobić drapak

Nasze słodkie kocięta już ponad pół roku są częścią naszej rodziny. Ich utrzymanie kosztuje nie mało. Od pierwszych dni swojej bytności zaczęły poddrapywać nasze antyczne meble, tapety i dywany. Nie było wyboru – trzeba było kupić drapak. Gdy zobaczyłam, ile kosztują proste modele, złapałam się za głowę i poprosiłam Bartka, by spróbował go zrobić samemu. Zobaczcie, jak świetnie sobie poradził!

Stop demolce

Nie było rady, trzeba było odwrócić uwagę kocich pazurków od mebli i dywanów. Koty drapią z dwóch powodów: zdrowotnego i komunikacyjnego. Ich dni przepełnione są drzemką, więc po przebudzeniu potrzebują przestrzeni do rozciągania i gimnastyki. Drapak pozwala wyciągać się do woli oraz przytępić pazurki, które stale rosną. To na nim rozładowują energię i emocje, które przepełniają ich duszyczki. Drugim ważnym aspektem jest komunikacja – zwierzaki zostawiają na nim swój zapach tym samym znacząc teren. Dlatego nie powinno się ich od tego powstrzymywać. Drapią meble, aby zaznaczyć swoją obecność, ale nie robią tego złośliwie. Jeśli chcemy, by zaprzestały niszczycielskich działań właśnie w tym miejscu powinien stanąć drapak.

Z naturą nie wygrasz

Nasze rozrabiaki to prawdziwe rozrabiaki i ich instynkty naturalne oraz nieposkromioną energię życiowa musieliśmy odpowiednio ukierunkować. Zauważyliśmy, że w przyrodzie koty drapią drzewa, zatem postanowiliśmy wykorzystać właśnie ten surowiec. Lubią także sizal, czyli włókno z agawy, które jest bardzo trwałe i lubiane przez kociaki.

Jak zrobić drapak krok po kroku:

 1. Jesteśmy jednym z nielicznych gospodarstw domowych, które cieszą się z działań orkanu Ksawery. Połamał nam bowiem drzewo w ogrodzie i ta myśl natchnęła nas do wykorzystania go w wiadomym celu. Główny surowiec dosłownie spadł nam z nieba 😀 jak zrobić drapak
 2. Konar trzeba było oczyścić, przetrzeć papierem ściernym i przypiłować część gałęzi.
 3. Płytę OSB o wymiarach mniej więcej 80 cm x 1,2 m obiliśmy kawałkiem starego dywanu z frędzlami. Okazało się, że nasze koty lubią frędzle. jak zrobić drapak
 4. Do płyty wkręciliśmy wkręt i na niego nasadziliśmy drzewo, aby stało stabilnie. jak zrobić drapak
 5. Dół konaru opletliśmy sznurkiem sizalowym na tyle, na ile pozwoliła nam jego długość. jak zrobić drapak

jak zrobić drapak

Koszty. Wykonanie drapaka w domu jest i ekologiczne i ekonomiczne:

 • drzewo z ogrodu – strata nie do wycenienia
 • 40 m sznura sizalowego – 50 zł (wraz z przesyłką)
 • stara płyta OSB z garażu
 • wkręt – 1,20 zł
 • stary dywanik z garażu

Kontrola jakości zakończyła się pomyślnie:

jak zrobić drapak

Uwierzcie mi lub nie, ale kociaki są w nim zakochane. Jestem stuprocentowo przekonana, że sklepowy gadżet nie zyskałby tak łatwo ich aprobaty. W pierwszej chwili Benek trochę się tej wielkiej budowli obawiał i obserwował ją z daleka. Jednak gdy zauważył, że Zdziśka śmiało sobie na nim poczyna, pozazdrościł jej tych harców. Na szczęście nie biją się o niego, a najwyższy jego punkt traktują jako świetny punkt obserwacyjny.

Planujemy w niedalekiej przyszłości rozbudować go o hamak. A dziś zachęcamy Was do pójścia naszymi śladami i wykonania niepowtarzalnej “zabawki” dla Waszych pupili wykorzystując graty z chaty czy inne zbędne domowe antyki.


Gdybyście chcieli poczytać o naszych kotach i pooglądać ich fotki, można to zrobić tutaj:

Kompletujemy wyprawkę dla kota jak zrobić drapak

Czym karmić małe kotki? 

Komentarze:

comments

1 komentarz

 • Bardzo pomysłowe i super wygląda. Drapanie to rzeczywiście jeden z najwiekszych problemów z kotami. Zazwyczaj cierpi na tym kanapa. Pozdrowienia dla Benka i Zdziśki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *